یوناما: طرف‌های درگیر مسوولیت دارند از بشردوستان محافظت کنند

راه مدنیت: پس از کشته‌شدن ۱۰کارمند موسسه‌ ماین‌روبی «هلوترست» در ولایت بغلان، هیات معاونیت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) می‌گوید که طرف‌های درگیر مسوولیت دارند تا از بشردوستان در مناطق تحت کنترل‌شان محافظت کنند.

یوناما امروز پنج‌شنبه (۲۰ جوزا) با نشر اعلامیه‌یی گفته، روشن است که گروپ‌ها و افراد خاصی در صفوف کسانی که کنترل منطقه را در دست دارند، عمدا ماین‌روبان را هدف قرار داده‌اند.

یوناما این نوع حملات را تکان‌دهنده توصیف و تاکید کرده که در این حمله کسانی هدف قرار داده شده‌اند که «برای محافظت از همه‌ مردم در برابر تهدیدهای جدی ناشی از ماین‌ها مصروف بودند.»

هیات معاونیت سازمان ملل متحد در افغانستان تصریح کرد، تمامی احزابی که خواهان صلح برای مردم افغانستان اند، باید برای حمایت از ادعاهای خود اقدامات جدی را روی‌دست گیرند و به جنایات پایان دهند.

این در حالی است که حوالی ساعت ۱۰:۰۰ دو شب پیش ۱۰کارمند موسسه‌ ماین‌روبی هلوترست در ساحهٔ «شیرجلال» ولسوالی بغلان مرکزی در نتیجهٔ حمله‌ مردان مسلح کشته شدند. همچنان در این حمله ۱۶ کارمند دیگر این موسسه زخمی شدند.

جاوید بشارت، سخنگوی فرماندهی پولیس بغلان روز گذشته به روزنامه راه مدنیت گفته بود که این حمله کار جنگ‌جویان گروه طالبان بوده است. او افزود که جنگ‌جویان این گروه ابتدا شماری از حدود ۱۰۰ کارمند موسسه‌ ماین‌روبی هلوترست را در داخل یک اتاق برده و سپس بر آنان تیراندازی کرده‌اند.

گروه طالبان دست‌داشتن در حمله بر کارمندان موسسه‌ ماین‌روبی هلوترست در ولسوالی بغلان مرکزی را رد کرده است. این گروه گفته است که حمله بر غیرنظامیان را نکوهش می‌کند و آن را وحشت می‌داند.

از سویی هم، ویدیویی که فرماندهی پولیس بغلان منتشر کرده، یکی از نجات‌یافتگان این حمله گفته که افراد مسلح قبل از تیراندازی از آنان پرسیده بودند که در میان‌شان کسی از قوم هزاره هم است یا خیر.

به گفتهٔ او، مهاجمان پنج تا شش نفر بوده و قبل از تیراندازی آنان را بازرسی بدنی کرده و پول و مبایل‌های‌شان را گرفته‌اند.

با این حال، موسسه‌ ماین‌روبی هلوترست حمله بر کارمندانش را «قتل عمدی» خوانده است. رییس‌جمهور غنی هم این حمله را محکوم کرده و گفته است که طالبان ماین‌روبان را مورد حمله قرار داده‌اند.

او گفته است که طالبان نه تنها ماین‌روبان، بل مساجد، مکاتب، آموزگاران و دانش‌جویان را هم مورد هدف قرار می‌دهند.

او تاکید کرده که طالبان ماین‌روبان را به‌ این دلیل هدف قرار داده‌اند که آنان شاه‌راه‌ها، مزارع و روستاها را از ماین‌ها و مواد انفجاری پاکسازی می‌کنند.

درباره نویسنده

مدیر وب‌سایت

مدیر وب‌سایت

نظر بدهید

برای درج نظر اینجا کلیک کنید