سازمان همکاری‌های اسلامی: دوام جنگ طالبان در افغانستان مسلمان‌کشی است

راه مدنیت: همزمان با افزایش خشونت‌ها در کشور، وزارت حج و اوقاف کشور اعلام کرد که یوسف بن احمد العثیمین، دبیرکل سازمان همکاری‌های اسلامی (OIC) می‌گوید که پس از خروج نیروهای بین‌المللی هیچ بهانه‌یی برای تداوم جنگ گروه طالبان در افغانستان وجود نداشته و دوام جنگ، مسلمان‌کشی خواهد بود.

این وزارت امروز پنج‌شنبه (۲۰جوزا) با نشر خبرنامه‌یی گفته که دبیرکل سازمان همکاری‌های اسلامی این موضوع در دیدار با محمدقاسم حلیمی، وزیر این وزارت در شهر جده عربستان سعودی مطرح کرده است.

در ادامه آمده که احمد العثیمین تاکید کرده که پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان هیچ بهانه‌‌یی برای ادامه جنگ توسط گروه طالبان در این کشور وجود ندارد.

او می‌افزاید که در مقابل دولت افغانستان موقف معتدل و سازگار را در قبال صلح و به‌ویژه تامین آتش‌بس فوری و تعیین زعایت از طریق تمثیل ارادۀ مردم اختیار کرده است. وی بیان کرد که این موقف دولت افغانستان مورد قبول کشورهای اسلامی است و سازمان همکاری‌های اسلامی هم از آن حمایت می‌کند.

وی تاکید کرد که کشتار، خشونت و هراس‌افنگی با جوهر اسلام مخالف و ناسازگار است، باید از طریق تبلیغ و پیام‌رسانی به مردم تفهیم کرد که اسلام دین ترور و خشونت بوده، بل آیین وحدت و همگرایی است.

از سویی هم، وزیر ارشاد، حج و اوقاف کشور نیز گفته که اگر گروه طالبان متعهد به صلح باشد، دولت افغانستان در زمینه‌ آشتی ملی و موفقیت روند صلح هیچ ممانعتی ندارد. به گفتۀ او، دولت افغانستان آمادۀ زمینه‌سازی برای مشارکت سیاسی تمامی جوانب مطابق به خواست و ارادۀ آزادم مردم این کشور است.

محمدقاسم حلیمی در بخشی از صحبت‌هایش همچنین جنگ جاری در افغانستان را از دیدگاه دین اسلام نامشروع خوانده و تاکید کرده است که مردم و دولت افغانستان از هیچ نوع قربانی برای رسیدن به صلح پایدار دریغ نمی‌کنند.

او در ادامه افزوده است که پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان، هیچ گونه حجت برای ادامه جنگ در افغانستان باقی نبوده و دوام جنگ فقط زمینه برادرکُشی و مسلمان‌کُشی را فراهم می‌سازد.

آقای حلیمی همچنان خواهان ادامۀ همکاری سازمان همکاری‌های اسلامی برای موفقیت روند صلح شده است.

درباره نویسنده

مدیر وب‌سایت

مدیر وب‌سایت

نظر بدهید

برای درج نظر اینجا کلیک کنید