خبر

محقق: حکومت در قبال نسل‌کشی هزاره‌ها، تنها به یک اظهار هم‌دردی اکتفا نکند

راه مدنیت: پس از کشته شدن ۱۰کارمند موسسه ماین‌روبی «هلوترست» در ولایت بغلان، محمد محقق، مشاور ریاست‌جمهوری در امور سیاسی و امنیتی، از شورای امنیت سازمان متحد خواسته که نسل‌کشی هزاره‌ها در افغانستان را به رسمیت بشناسد. حکومت افغانستان نیز در قبال چنین حوادثی، اقدام عملى و مؤثرترى روى دست بگیرد و تنها به یک اظهار همدردى اکتفا نکند.

آقای محقق امروز پنج‌شنبه (۲۰جوزا) در فیسبوکش نوشته: «قبلا در انفجار فاجعه‌بار مکتب سیدالشهدا، گفته بودم که سازمان ملل متحد باید کشتار دخترانی که همه دانش‌آموزان صنف ٧تا ١٢بودند و نیز حوادث سال‌هاى گذشته در مساجد، آموزشگاه‌ها، زایشگاه‌ها و کلپ‌هاى ورزشى را به عنوان نسل‌کشى هزاره‌ها در افغانستان به رسمیت بشناسد.»

او تاکید کرد: افرادی که در مکتب و مراکز آموزشی قتل‌عام می‌شوند، غیرنظامی، بدون ضرر و خردسالند و قتل‌عام آن‌ها هیچ توجیهى ندارد و از مصادیق بارز جنایت علیه بشریت و جنوساید است.

رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان می‌افزاید که کشتار کارمندان ماین‌پاک‌های موسسۀ ماین‌روبی هلوترست در بغلان، با تفکیک و شناسایى قومیت و هدف قرار دادن هزاره‌ها، نشان دیگرى از این جنایت ضدبشرى است که باید شوراى امنیت سازمان ملل متحد، تدابیر پیش‌گیرانه‌‌یی را روی دست گیرد و با به رسمیت‌شناختن کشتار هزاره‌ها به عنوان نسل‌کشى، عاملان آن را شامل تحریم‌ها کند.

او بیان کرد که حکومت افغانستان نیز باید در قبال چنین حوادثی، اقدام عملى و مؤثرترى را در جهت حمایت از هزاره‌ها روى دست بگیرد و تنها به یک اظهار همدردى اکتفا نکند.

این در حالی‌ست که سه‌شنبه‌شب (۱۸ جوزا) مهاجمان وارد کمپ ماین‌روبی در ساحه‌ دروازه‌کن شیخ جلال ولسوالی بغلان مرکزی شده و ماین‌پاکان را تیرباران کردند. در این رویداد، ۱۰کارمند ماین‌پاکی جان باختند و ۱۶نفر دیگر زخمی شدند.

جیمز کووان، رییس موسسۀ ماین‌روبی هلوترست، گفته که در حمله بر کمپ کارمندان این موسسه در ولایت بغلان، مهاجمان در جست‌جوی کارمندان هزاره‌تبار بوده‌اند.

او افزوده است: «حمله ساعت ۹:۵۰ سه‌شنبه‌شب  رخ داد. مهاجمان داخل کمپ هلوترست در ولایت بغلان شدند. ۱۱۰ کارگر در داخل کمپ بودند و مهاجمان می‌خواستند کارمندان هزاره‌تبار و شیعه را جدا کنند. اعضای کمپ نام آن‌ها را ندادند و مهاجمان به داخل اتاق خواب تک تک افراد شده و تلاش کردند تا کارمندان پنهان‌شده را بکشند.»

گروه داعش مسؤولیت این حمله را به عهده گرفته، اما حکومت افغانستان، گروه طالبان را مسوول این رویداد دانسته است.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا