خبر

بانک جهانی: احیای مجدد اقتصاد افغانستان وابسته به حمایت‌های بین‌المللی است

راه مدنیت: هارتویگ شیفر، معاون بانک جهانی برای کشورهای جنوب آسیا می‌گوید که افغانستان برای احیای مجدد وضعیت اقتصادی خود که از شیوع کرونا متاثر گردید، به ادامه‌ حمایت‌های بین‌المللی نیاز دارد.

بانک جهانی با نشر اعلامیه‌یی گفته که شیفر این اظهارات را در پایان سفر سه‌روزه‌اش به افغانستان مطرح کرده و تاکید داشته که حفاظت از دست‌آوردهای انکشافی دو دهه‌ اخیر افغانستان که با دشواری زیاد به‌دست آمده است، نیز به ادامه‌ حمایت‌های بین‌المللی نیاز دارد.

در ادامه آمده که معاون بانک جهانی برای کشورهای جنوب آسیا در جریان این سفر با رییس‌جمهو غنی، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحهٔ ملی، محمدخالد پاینده، سرپرست وزارت مالیه و شماری دیگر از اعضای کابینه و شرکای بین‌المللی افغانستان دیدار کرده است.

او بر تعهد و حمایت پایدار بانک جهانی از افغانستان در راستای مقابله با پیامدهای منفی ویروس کرونا و تلاش‌ها برای رسیدن به یک آینده‌ بهتر و صلح‌آمیز برای افغانستان تاکید کرده است. شیفر گفته که به‌دلیل شیوع ویروس کرونا و ابهام در اوضاع سیاسی و امنیتی و کاهش احتمالی کمک‌های جامعه جهانی، رشد اقتصادی افغانستان سیر بطئی دارد.

انتظار می‌رود که رشد اقتصادی افغانستان در سال جاری میلادی به یک درصد و در سال ۲۰۲۲ میلادی به حدود سه درصد برسد.

با این حال، معاون بانک جهانی تصریح کرد: «بانک جهانی یکجا با شرکای بین‌المللی به تداوم حمایت از افغانستان در راستای دست‌یافتن این کشور به خودکفایی و رشد اقتصادی پایدار متعهد باقی می‌ماند.»

همچنین شیفر با نمایندگان کشورهای کمک‌کننده دیدار و تعهدات مالی کنفرانس ژینو را بررسی کرده است.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا