خبر

اتحادیه اروپا: پاکستان از نفوذ خود بر طالبان استفاده کند

راه مدنیت: نمایندۀتوماس نیکلسن، سرپرست نمایندهٔ اتحادیۀ اروپا برای افغانستان بعد از ملاقات با مقام‌های پاکستانی در اسلام‌آباد گفت که این کشور باید از نفوذ خود بالای طالبان استفاده کرده تا آن‌ها طرح کتبی خود برای مذاکرات را در میان بگذارند.

خبرگزاری رویترز گزارش داده که نمایندۀ اتحادیه اروپا برای افغانستان روند کنونی مذاکرات صلح را کنده و در مورد آن ابراز نگرانی کرد.

آقای نیکلس علاوه کرد که زمان مذاکرات در گذر است و هم‌زمان با ادامۀ خروج سربازان خارجی از افغانستان مذاکرات صلح باید سرعت داده شود.

به گفتهٔ وی، «وقت هدر می‌رود و تاکنون پیشرفت خیلی اندکی صورت گرفته و باید بیشتر تلاش شود.»

از سویی هم، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی می‌گوید که افغانستان امروز با سال‌های ۱۹۹۰ تفاوت دارد.

آقای عبدالله تاکید کرد: «وقتی که یک فرصت برای مذاکرات وجود دارد و از این فرصت استفاده نشود و فکر شود که این مساله با ادامه جنگ حل می‌شود، این نادیده گرفتن تاریخ بسیار نزدیک افغانستان و وضعیت و واقعیت‌های مردم است که امروز افغانستان در یک وضعیت متفاوت قرار دارد.»

با این حال، بعد از یک وقفه، نشست‌ها در دو هفته اخیر میان هیات‌های مذاکره کنندۀ دولت افغانستان و طالبان در قطر صورت گرفته است.

گفتگوی صلح که در سپتامبر سال گذشته در دوحه آغاز شد، پیشرفت خیلی اندک داشته،اما بعد از آن که واشنگتن در ماه اپریل گذشته اعلام کرد که نیروهای امریکایی بجای اول می تا تاریخ یازدهم سپتامبر افغانستان را ترک خواهند کرد.

در عین حال، سهیل شاهین، سخنگوی طالبان در توییتی نوشت که طرف‌های مذاکر‌ کننده در جلسۀ روز سه‌شنبه در دوحه روی نظم و ترتیب نشست‌ها صحبت کردند.

اما توماس نیکلسن می‌گوید که برای پیشرفت واقعی باید ازسوی طرف‌ها پیشنهادهای اساسی صورت گیرد که طالبان هنوز درمورد چیزی مطرح نکرده‌اند.

نماینده اتحادیه اروپا در پایان گفتگوهای خود در اسلام آباد گفت، او اطمینان دارد که پاکستان علاقمند ثبات و آرامی در افغانستان است، اما به گفته وی اسلام آباد باید با استفاده از همه نفوذ خود که بالای طالبان دارد آن‌ها را ترغیب کند که طرح کتبی خود برای بحث در مذاکرات را در میان بگذارند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا