چین متهم به کشتن نظامیان امریکایی در افغانستان شد

راه مدنیت: رسانۀ امریکایی «اکسیوس» پس از مطرح شدن دست‌گیری جاسوسان چینی در افغانستان، به نقل از دو مقام استخباراتی امریکا گزارش داد که دونالد ترمپ، رییس‌جمهوری این کشور اخیرا معلومات تایید ناشدۀ استخباراتی را دریافت کرده که نشان می‌دهد چین به «عمال غیردولتی افغان» پول می‌دهد تا بر سربازان امریکایی مستقر در کشور حمله کنند.
طبق گزارش اکسیوس، این اطلاعات استخباراتی به تاریخ ۱۷دسمبر به رییس‌جمهور ترمپ گزارش شده بود و رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی وی نیز به‌گونۀ شفاهی به آقای ترمپ در این مورد گزارش‌دهی کرده بود.
این رسانه امریکایی تاکید کرده که به مقام‌های امریکایی دستور داده شده تا این یافته‌های استخباراتی را تثبیت کنند.
در همین حال، وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجۀ چین روز پنج‌شنبه (۳۱دسمبر) در یک نشست خبری در پاسخ به این مورد گفت: «این چیزی جز خبر جعلی نیست که هدف آن بدنام کردن چین است.»

به تلگرام راه مدنیت بپیوندید
سخنگوی وزارت خارجۀ چین افزوده که هدف این اتهامات «لکه‌دار ساختن تصویر چین» و آسیب وارد کردن به روابط دو کشور است.
وی پرداختن پول به عمال غیردولتی افغان را رد کرده است.
آقای وانگ گفت که چین در منازعات افغانستان دخیل نشده و از روند صلح افغانستان به ابتکار امریکا حمایت می‌کند.
همچنین شبکۀ خبری سی‌ان‌ان از قول یک مقام تیم انتقالی جو بایدن گزارش داده و گفته است: «تیم ما با آنچه در توان دارد تلاش می‌کند تا در مورد این ادعاها از حکومت فعلی امریکا بشنود و این مثال دیگری است که چرا ما نیاز داریم با وزارت دفاع، همکاری کامل داشته باشیم.»
روابط ایالات متحده و چین در این اواخر به خاطر مسایل تجارتی، همه‌گیری ویروس کرونا، حق ملکیت فکری، بدرفتاری بیجینگ با اقلیت‌های مسلمانان اویغور، نقض حقوق بشر در چین و رویکرد مستبدانۀ بیجینگ در هانگ کانگ تیره شده است.
گزارش افزوده که زمان ارایه پول یا پاداش‌ها مشخص نیست، اما منابع می‌گویند که این اتفاق مدتی پس از امضای توافق‌نامۀ آمریکا با طالبان افتاده است.
این در حالی‌ست که در تاریخ دهم دسمبر، دی.ان.ای ایندیا، با نشر گزارشی گفته که ریاست عمومی امنیت ملی کشور، ده شهروند چین را به اتهام فعالیت در یک شبکۀ تروریستی بازداشت کرده‌اند. در هنگام دست‌گیری این افراد مهمات و اسلحه نیز از محل سکونت این اتباع چین پیدا شده و از ارتباط این افراد با شبکۀ حقانی هم خبر داده‌اند.