خبر

پنتاگون: احتمالا جنگ‌جویان القاعده در افغانستان تا دو سال آینده امریکا را تهدید کنند

راه مدنیت: همزمان با خروج نیمی از نیروهای خارجی افغانستان، لوید استین، وزیر دفاع امریکا گفته که امکان دارد شبکهٔ القاعده تا دو سال دیگر تهدیدی را از خاک افغانستان برای امریکا و متحدانش ایجاد کند.

آقای استین روز پنج‌شنبه (۲۷جوزا) این موضوع را در جلسه کانگرس امریکا مطرح کرده و گفته: احتمالاً دوسال طول می‌کشد تا القاعده این توانایی (تهدید منافع امریکا) را پیدا کنند.

وزیر دفاع امریکا با اشاره به خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان گفت که ماموریت نظامی امربکا و متحدانش در آنجا تکمیل شده است.

از سویی هم، مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا نیز در این نشست تاکید کرده که با جدول زمانی خروج نیروها موافق است، اما خطر در حد متوسط وجود دارد.

طبق معلومات وی، در صورت سقوط حکومت و یا منحل شدن نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، خطر بر ضد امریکا افزایش خواهد یافت.

با این حال، خبرگزاری رویترز گزارش داده که تصمیم رییس‌جمهور بایدن مبنی به خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان، این نگرانی‌ را به بار آورده که ممکن است این کشور با یک جنگ تمام‌عیار داخلی روبه‌رو شود و زمینه برای احیای دوبارۀ القاعده و طرح‌ریزی حملات جدید به ایالات متحده و دیگر اهداف فراهم خواهد شد.

روند خروج نیروهای امریکا و دیگر اعضای ناتو از افغانستان در اول ماه می امسال آغاز شده و قرار است تمام این نیروها تا یازدهم ماه سپتامبر، افغانستان را ترک کنند.

در عین حال، در تازه‌ترین مورد عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحهٔ ملی در دیدار با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجهٔ ایران گفته که مشکل افغانستان راه حل نظامی ندارد و اگر طالبان فکر می‌کنند که از طریق نظامی می‌توانند بر افغانستان مسلط شوند این محاسبه‌ آن‌ها نادرست است.

وی تاکید کرد که دولت افغانستان آماده است با استفاده از فرصت موجود به جنگ و خون‌ریزی از راه گفتگو و مذاکره پایان بخشد و این مسوولیت طالبان است تا این فرصت را از دست ندهند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا