خبر

کاخ سفید: امریکا و ترکیه توافق کردند در قسمت تامین امنیت میدان هوایی کابل همکاری کنند

راه مدنیت: جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی امریکا می‌گوید که ترکیه پس از خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان، نقش اصلی را برای تامین امنیت میدان هوایی بین‌المللی کابل (حامد کرزی) بازی می‌کند.

آقای سالیوان گفت که جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا و رجب‌ طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه در حاشیه نشست سران سازمان پیمان نظامی اتلانتیک شمالی یا ناتو در مورد تامین امنیت میدان هوایی کابل به صورت مفصل گفتگو کرده است.

به گفتهٔ وی، رییس جمهوران امریکا و ترکیه در این مورد توافق کردند که در قسمت تامین امنیت میدان هوایی کابل همکاری کنند.

طبق معلومات مشاور امنیت ملی امریکا، اردوغان خواستار کمک و حمایت امریکا برای انجام این ماموریت شده که از سوی بایدن تایید شد و گروه‌های فنی روی جزییات آن کار می‌کنند.

او علاوه کرد که تعهد رهبران ترکیه و امریکا ثابت کرد که ترکیه نقش اصلی را در تامین امنیت میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی بازی می‌کند.

از سویی هم، در نشست سران ناتو نیز روی تامین امنیت هوایی کابل گفتگو و توافق شد که هزینه آن از سوی اعضای ناتو تامین شود.

با این حال گروه طالبان با نشر اعلامیه‌یی، با هر نوع حضور نیروهای خارجی مخالفت کرده‌اند. تامین امنیت میدان هوایی کابل و نمایندگی‌های سیاسی در کابل دو مساله مهم برای جامعه بین‌المللی پس از خروج نیروهای خارجی است.

اما طالبان گفته‌اند که دیپلمات‌ها را هدف نمی‌گیرند، اما جیک سالیوان گفت که به آن‌چه طالبان اعلام کرده، باور ندارد.

مساله واگذاری تأمین امنیت میدان هوایی کابل به نیروهای ترکیه پیش از این نیز به صورت مکرر مطرح شده است.

رییس‌جمهوری ترکیه از ماموریت جدید این کشور در افغانستان و احتمال حضور نیروهای ترکیه پس از پایان روند خروج نیروهای بین‌المللی سخن زده و در این مورد خواستار همکاری پاکستان شده است.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا