خبر

وزیر خارجه پاکستان: از راه‌حل نظامی طرفداری نمی‌کنیم

راه مدنیت: عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحهٔ ملی با شاه‌محمود قریشی، وزیر امور خارجهٔ پاکستان در حاشیهٔ مجمع دیپلماسی آنتالیا در ترکیه دیدار کرد. قریشی در این دیدار گفته که کشورش طرفدار حل سیاسی قضیهٔ افغانستان از طریق گفتگو است و به هیچ صورت از راه‌حل نظامی و یا تسلط نظامی طالبان طرفداری نمی‌کند.

سپیدار با نشر خبرنامه‌یی گفته که این دیدار بعد از ظهر امروز جمعه (۲۸ جوزا) انجام شده است. دو طرف در این دیدار درباره‌ تلاش‌های صلح، همکاری‌های مشترک میان افغانستان و پاکستان و آخرین تحولات سیاسی – امنیتی در افغانستان و منطقه بحث کرده‌اند.

همچنین آقای قریشی گفت که پاکستان آماده است افغانستان را در رسیدن به صلح کمک کند.

او تاکید کرد کت سیاست پاکستان در منطقه تغییر کرده است.

به گفتهٔ وی، اسلام‌آباد برای توسعه و اتصال منطقه‌یی دید اقتصادمحور در منطقه را دنبال می‌کند و تحقق این دیدگاه مستلزم صلح و ثبات در افغانستان است.

از سویی هم، رییس شورای عالی مصالحهٔ ملی افغانستان ضمن توضیح آخرین وضعیت در تلاش‌های صلح و تحولات امنیتی، بر اراده‌ مردم افغانستان برای دست‌یافتن به صلح تاکید کرده است.

آقای عبدالله نقش پاکستان را در تامین صلح و ثبات در افغانستان مهم خوانده و خواهان افزایش همکاری‌های پاکستان با مردم افغانستان و حمایت از تلاش‌های صلح در این کشور شده است.

براساس معلومات سپیدار، عبدالله و قریشی در این دیدار بر آغاز مذاکرات معنادار و استفاده از فرصت برای دست‌یافتن به صلح تأکید کرده‌اند.

عبدالله عبدالله در حال حاضر در ترکیه بسر می‌برد. او روز گذشته به دعوت رسمی ترکیه برای شرکت در نشست مجمع دیپلماسی آنتالیا به آن کشور رفته است. در نشست مجمع دیپلماسی آنتالیا رییسان جمهور، وزیران خارجه و نمایندگان کشورهای مختلف شرکت کرده‌اند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا