خبر

عبدالله: همسایه‌ها باید از مداخله در مسایل افغانستان بپرهیزند

راه مدنیت: عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی می‌گوید که همسایه‌های افغانستان باید از مداخله در مسایل این کشور بپرهیزند و در عوض به دنبال همکاری با کابل باشند تا یک ثبات دراز مدت در افغانستان به دست آید.

آقای عبدالله در مصاحبه با اسوشیتدپرس گفت: «کشورهای وجود دارند که نگرانی‌شان را به خاطر حضور نیروهای خارجی در افغانستان ابراز کرده بودند، به شمول جمهوری اسلامی ایران. اکنون که سربازان ناتو این کشور را ترک می‌کنند. فکر نمی‌کنم که این کشورها علاقمند مشاهدۀ بی‌ثباتی در افغانستان و یا برگشت به روزهای گذشته و پسین باشند.»

وی تاکید کرد که در همسایگی با هم در کل منافع مشترک زیادی داریم.

همچنین او در بخشی از صحبت‌هایش علاوه کرد که هراس دارد که با تکمیل شدن روند خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان، گروه طالبان علاقه و میلی به توافق سیاسی با حکومت افغانستان نخواهند داشت.

به گفتۀ وی، «خروج نیروهای خارجی تاثیری بر مذاکرات با طالبان خواهد داشت. آنها (طالبان) ممکن جسورتر شوند و فکر کنند، کم از کم برخی از آنها که با خروج نظامیان خارجی می‌توانند از راه نظامی از این وضعیت سود ببرند.»

رییس شورای عالی مصالحۀ ملی تصریح کرد که نشانه‌ها و علامات وجود دارد که طالبان تلاش دارند، قبل از فرار رسیدن موعد خروج کامل نیروهای امریکایی در ۱۱سپتامبر، به پیشرفت‌های نظامی دست یابند.

آقای عبدالله همچنان هشدار داد که اگر چنین باشد، گروه طالبان با یک «سؤ محاسبۀ بزرگ» مواجه است و اگر فکر کنند که از راه نظامی پیروز می‌شوند، من تکرار می‌کند، که هیچ برنده‌یی از راه تداوم جنگ، وجود ندارد.

براساس تصمیم جو بایدن، رییس‌جمهوری امریکا، روند خروج نیروها از اول ماه می آغاز و قرار است تا ۱۱سپتامبر تکمیل شود.

فرماندهی مرکزی ایالات متحده گفته که روند خروج نیروها از افغانستان حدود ۵۰در صد تکمیل شده است.

از سویی هم، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی گفت که مذاکرات میان حکومت افغانستان و گروه طالبان که قرار بود قبل از تکمیل روند خروج سربازان امریکایی و ناتو در ترکیه برگزار شود، هنوز کاملاً از میز خارج نشده است.

طبق معلومات وی، موقف ترکیه این است که وقتی هر دو جانب برای مذاکرات جدی آماده باشند، انقره نیز آمادهٔ میزبانی این مذاکرات است.

آقای عبدالله که جهت اشتراک در نشست بین‌المللی آنتالیا به ترکیه رفته است در حاشیۀ این نشست، ملاقات‌های جداگانه‌یی با وزرای خارجۀ ترکیه، ایران، قطر و پاکستان نیز داشته است.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا