خبر

وزیران خارجۀ افغانستان، ترکیه و ایران؛ بر تامین آتش‌بس و دریافت راه‌حل سیاسی تاکید کردند

راه مدنیت: وزارت امور خارجۀ کشور اعلام کرد که در پایان نشست سه‌جانبۀ افغانستان، ترکیه و ایران، وزیران خارجۀ این کشورها در اعلامیه‌یی مشترک بر دریافت راه‌حل سیاسی، برقراری آتش‌بس و نقش سازندۀ کشورها در خصوص موفقیت مذاکرات صلح افغانستان و ایجاد یک افغانستان مستقل، آزاد،‌ متحد و دموکراتیک تاکید کرده‌اند.

این وزارت امروز یک‌شنبه (۳۰جوزا) گفته که آنان همچنان روی تقویت و گسترش همکاری‌های سیاسی – اقتصادی به‌ویژه تطبیق پروژه‌های مشترک اتصال منطقه‌یی و مبارزۀ مشترک علیه تروریزم و جرایم سازمان‌یافته توافق کرده‌اند.

در ادامه آمده که دولت افغانستان تحقق تعهدات مندرج در اعلامیه مشترک را گام مثبت و مهم در راستای مبارزه‌ی مشترک علیه تروریزم، استقرار آتش‌بس، آغاز مذاکرات معنادار و تأمین صلح و ثبات می‌پندارد.

از سویی هم، محمدحنیف اتمر، وزیر خارجۀ کشور در این نشست تصریح کرد که افغانستان قربانی جنگ طولانی ناشی از افراط‌گرایی بوده و برای پایان این جنگ، نیاز به همکاری و حمایت منطقه‌یی دارد.

او علاوه کرد که در کنار اجماع داخلی، نیاز مبرم به تقویت اجماع منطقه‌یی و بین‌المللی برای محو تهدید تروریزم در افغانستان، منطقه و جهان وجود دارد.

همچنین او خروج نیروهای خارجی از افغانستان را فرصتی برای تلاش مضاعف جهت رسیدن به توافق سیاسی و تامین صلح دایمی در کشور خوانده و گفته که ترکیه و ایران می‌توانند در کنار پاکستان، روسیه، قطر و هند از جایگاه و تاثیرگذاری خود در راستای توحید دیدگاه‌های برای موفقیت مذاکرات صلح افغانستان، کار گیرند.

در اعلامیۀ وزارت خارجه آمده که محمدحنیف اتمر، مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجۀ ترکیه و محمدجواد ظریف، وزیر خارجۀ ایران در این نشست سه‌جانبه که امروز برگزار شده بود، روی تطبیق پروژه‌های اتصال منطقه‌یی نیز تاکید کرده‌اند.

آنان همچنین در مورد نهایی‌سازی و امضای تفاهم‌نامۀ تجارت و ترانزیت میان سه کشور هم به توافقاتی دست یافته‌اند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا