خبر

نمایندهٔ سازمان ملل: وضعیت در افغانستان وخیم‌تر می‌شود

راه مدنیت: در پی سقوط چندین ولسوالی به دست جنگ‌جویان گروه طالبان، دیبرا لاینز، نمایندهٔ ویژهٔ سازمان ملل در افغانستان به شورای امنیت این سازمان هشدار داده که سرسختی افغانستان در این روزها مورد آزمایش قرار گرفته و رفتن به سمت برخی از سناریوهای خطرناک غیرقابل انکار است.

خانم لاینز روز سه‌شنبه (۱ سرطان) در مورد وضعیت افغانستان به شورای امنیت ملل متحد معلومات داده و بر موضوعات عمده مهم از جمله، وضعیت سیاسی، امنیتی، روند صلح، اقتصاد، وضعیت اضطراری بشری و کرونا اشاره کرده است.

فرستاده ویژه سازمان ملل گفته: «آنچه که در افغانستان اتفاق می‌افتد پیامدهای جهانی در پی دارد و شورای امنیت باید از شرایط کاملا مطلع شود.»

دیبورا لاینز به شورای امنیت هشدار داده که اکنون طالبان بر ۵۰ناحیه از ۳۷۰ ناحیه تقسیمات اداری تسلط یافته است و ممکن است سناریوهای بسیار سختی در حال شکل‌گیری باشد.

به گفتهٔ وی، سازمان ملل متحد به کار خود با همه طرف‌ها برای تقویت حمایت منسجم از صلح مورد نیاز ادامه خواهد داد.

او افزود: «من به افغانها اطمینان دادم که سازمان ملل متحد آنها را رها نخواهد کرد و به کار خود ادامه خواهد داد.»

نمایندهٔ خاص سازمان ملل در امور افغانستان در حالی ابراز نگرانی ‌می‌کند که گروه طالبان مدعی هستند که طی یک ماه اخیر بیش از ۶۰ ولسوالی را تصرف کرده‌اند. اکثریت ولسوالی‌هایی که به دست طالبان افتاد در ولایت‌های شمالی و شمال شرقی هستند.

با سقوط ولسوالی‌ها، در شماری از ولایت‌ها بسیج مردمی علیه گروه طالبان شکل گرفته در برخی نقاط دیگر کشور نیز در حال شکل گرفتن است.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا