خبر

کمک ۱۳۲میلیون دالری بانک جهانی به افغانستان

راه مدنیت: بانک جهانی اعلام کرد که هیات مدیرهٔ این بانک، کمک مالی بلاعوض ۱۳۲ میلیون دالری اداره انکشاف بین‌المللی به افغانستان را تصویب کرده است.

در خبرنامه‌یی بانک جهانی آمده که این کمک روز گذشته پنج‌شنبه (۳ سرطان) تصویب شد.

این بانک در آمده علاوه کرد که از این مقدار پول به‌خاطر ادامهٔ روند اصلاحات بنیادی، بهبود مصارف ادارات دولتی و تامین شفافیت مالی، تقویت حکومت‌داری و دست‌یابی افغانستان به رشد اقتصادی از طریق تشویق سرمایه‌گذاری خصوصی به مصرف می‌رسد.

همچنین هینری کرالی، رییس دفتر بانک جهانی برای افغانستان

می‌گوید که قرار است این کمک مالی جدید از طریق برنامهٔ انکشاف پالیسی مشوقه‌های ۲۰۲۱ میلادی هزینه شود که در مطابقت با اولویت‌های کلیدی دولت در چارچوب صلح و انکشاف ملی کشور تنظیم شده است.

او با اشاره به کمک‌های دیگر گفت که صندوق بازسازی افغانستان نیز ۳۰۰ میلیون دالر جدید را برای حمایت از این برنامه کمک می‌کند.

طبق معلومات بانک جهانی، صندوق بازسازی افغانستان به نمایندگی از ۳۴ تمویل‌کننده بین‌المللی و کشورهای کمک‌کننده توسط این بانک مدیریت می‌شود.

در گزارش آمده که با ۳۰۰ میلیون دالر صندوق بازسازی افغانستان، مجموع کمک مالی جدید به این کشور به ۴۳۲ میلیون دالر می‌رسد.

بانک جهانی می‌افزاید که شکنندگی اوضاع سیاسی و همه‌گیری کویید۱۹ در افغانستان بر اوضاع اقتصادی، سیستم مالی دولت و نتایج انکشاف اجتماعی تاثیرات ناگوار بر جای گذاشته است.

در خبرنامه این بانک تاکید شده که به دلیل شیوع ویروس کرونا و قرنطین‌ شهرها طی سال گذشته‌ میلادی، بیشتر مردم وظایف و شغل‌های کاری‌شان را به‌ویژه در بخش‌های غیررسمی و خدماتی از دست دادند و میزان رشد اقتصادی افغانستان به ۲ درصد کاهش یافت.

در بخشی از گزارش آمده که در چند ماه اخیر، میزان فقر و تنگ‌دستی به‌دلیل بدتر شدن خشک‌سالی و شرایط دشوار اقتصادی که با تشدید بحران امنیتی و شکنندگی اوضاع سیاسی همراه است، بیشتر افزایش یافته است.

همچنین هینری کرالی اذعان کرد: «تصویب این کمک مالی جدید، بیانگر تعهد درازمدت و پایدار بانک جهانی در راستای کمک به مردم افغانستان برای بهبود اوضاع اقتصادی – اجتماعی که از شیوع ویروس کرونا متاثر گردیده است، می‌باشد.»

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا