خبر

سفارت امریکا: ۶۰۰ سرباز برای تامین امنیت سفارت و کارمندان امریکا در کابل می‌مانند

راه مدنیت: راس ویلسن، سرپرست سفارت امریکا در کابل در یک بحث آنلاین با رسانه‌ها گفته که حدود ۶٠٠تن از سربازان امریکایی برای تامین امنیت سفارت، کارمندان و تجهیزات این کشور در کابل می‌مانند.

آقای ویلسن در این بحث آنلاین که روز شنبه (۵ سرطان) یک روز پس از پایان سفر دو روزه‌ رییس‌جمهور غنی و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحهٔ ملی به واشنگتن، انجام شده، گفته است که در حال حاضر صحبت در مورد قابلیت‌های بعدی و آمار مشخص این سربازان را مناسب نمی‌داند، اما «بحث دسترسی به حدود ۶۰۰ نظامی مطرح است.»

به گفتهٔ وی، ضرور است امریکا از کارمندان و تجهیزات خود در کابل در برابر حملات بالقوه‌ احتمالی طالبان، داعش و دیگر گروه‌ها، حفاظت کند.

همچنین او در بخشی این بحث علاوه کرد که امریکا با مقام‌های ترکی درمورد تامین امنیت میدان هوایی کابل گفتگو می‌کند، اما تا آن زمان نیروهای امریکایی «عجالتا» از تسهیلات خود در این میدان محافظت می‌کنند.

طبق معلومات سرپرست سفارت امریکا در کابل، نیروهای ترکی بخش بزرگی از این ماموریت است که انتظار می‌رود امنیت و مصونیت پروازها را تضمین کنند. همچنان او گفته که تصمیم ترکیه مبنی بر گرفتن مسوولیت تأمین امنیت میدان هوایی کابل هنوز نهایی نشده است.

او تامین امنیت و مصونیت پرواز در میدان هوایی کابل برای تمامی افغان‌ها، سفارت‌خانه‌ها و دیپلمات‌ها را مهم خواند.

از سویی هم، راس ویلسن گفته که فصل جدید روابط امریکا با افغانستان خیلی شبیه فصل گذشتهٔ روابط دو کشور است، اما با این تفاوت که نیروهای امریکایی زیاد در افغانستان حضور نخواهند داشت و تنها یک نیروی کوچک از سفارت و تسهیلات امریکا در افغانستان حفاظت می‌کنند.

همچنین آقای ویلسن تاکید کرده که کمک‌های اقتصادی، بشردوستانه و سیاسی امریکا به افغانستان مانند گذشته ادامه خواهد داشت.

او در این بحث آنلاین با رسانه‌ها افزود که رییس‌جمهور غنی در سفرش به واشنگتن، با مسوولان سازمان اطلاعات مرکزی (سی آی ای) دیدار مهم داشته است. به‌گفته‌ او، امریکا منافع قابل توجه در امر مبارزه‌ مشترک با تروریزم با ریاست امنیت ملی افغانستان و دیگر نهادهای این کشور دارد.

در چهارم سرطان خبرگزاری اسوشیتدپرس به نقل از مقام‌های امریکایی گزارش کرده بود که خروج بیشتر نظامیان امریکایی از افغانستان تا دو هفته‌ دیگر تکمیل می‌شود و در حدود ۶۵۰ سرباز برای تامین امنیت سفارت و دیپلمات‌های امریکایی در افغانستان باقی خواهند ماند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا