خبر

صالح: سفر اخیرا هیات افغانستان به واشنگتن یکی پر از دست‌آوردترین سفرها بود

راه مدنیت: امرالله صالح، معاون اول ریاست‌جمهوری، سفر اخیر هیات افغانستان به رهبری رییس‌جمهور غنی به واشنگتن را یکی پر از دست‌آوردترین سفرهای خارجی خوانده است.

آقای صالح امروز یک‌شنبه (۶ سرطان) در برگهٔ فیسبوکش نوشته است که توضیح نقش منطقه در افغانستان پس از خروج امریکا و ناتو، تحکیم مناسبات، همکاری‌های دوجانبه، بحث در بارهٔ استفادهٔ موثر از کمک‌های ایالات متحده و اطمینان از حساب‌دهی و شفافیت بر اساس روش‌های مورد توافق دو طرف، از موارد مهم این سفر بود.

وی تاکید کرد: «توضیح پیچیدگی‌های روند صلح و مذاکره دید افغانستان که تا اکنون از تعهدش در مورد گفتگوهای صلح بیرون نشده است، توضیح و ارایهٔ معلومات راجع به استراتژی طالبان و حامیان آن، گستردگی عملیات نظامی از سوی تروریستان نیز در این سفر مورد بحث قرار گرفت.»

در ادامه تاکید کرد که رهبران هر دو حزب بزرگ امریکا که اکنون یکی در قدرت و دیگری در مخالفت است، به گونه‌ مشترک از هیات افغانستان استقبال و بر ادامه‌ حمایت خود از این کشور، تاکید کردند.

همچنین معاون اول ریاست‌جمهوری نوشته: «جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا، در یک فضای صمیمی و محترمانه، گفت که ملت افغانستان باید بداند که من در قصر سفید دوست آن‌ها استم. روایت فرار از تعهدات ما بی‌بنیاد و غلط است. ما از دوستان و متحدین خود رو نمی‌گردانیم. امریکا به کمک‌های امنیتی – دفاعی، اقتصادی، بشردوستانه و دیپلماتیک خود به افغانستان ادامه می‌دهد.»

همچنین آقای صالح در آخر نوشته که دست‌آوردی از این بزرگ‌تر در یک‌ونیم روز کاری، امکان نداشت و شاید در تاریخ سفر‌های خارجی، این یکی از پر دست‌آوردترین سفرها بوده باشد.

رییس‌جمهور غنی، روز پنج‌شنبه (۳ سرطان) در راس هیات بلندرتبه‌ دولتی، به واشنگتن رفت و با جو بایدن، رییس‌جمهور، روسای مجلس‌های نمایندگان و سنا و برخی دیگر از مقام‌های امریکایی دیدار کرد.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا