خبر

کمیسیون حقوق بشر: هیات حقیقت‌یاب بین‌المللی جنایات علیه غیرنظامیان را بررسی کند

راه مدنیت: کمیسیون مستقل حقوق بشر کشور می‌گوید که یک هیات حقیقت‌یاب بین‌المللی از سوی سازمان ملل متحد تعیین و جنایات علیه غیرنظامیان از جمله قتل‌های هدفمند، حملات بر اقلیت‌های قومی و مذهبی و نهادهای آموزشی را بررسی کند.

این کمیسیون این درخواست را امروز یک‌شنبه (۶سرطان) به مناسبت اولین سالگرد کشته‌شدن فاطمه خلیل و احمدجاوید فولاد، دو کارمند کمیسیون حقوق بشر با نشر اعلامیه‌یی مطرح کرد و گفت که حکومت باید از این خواست حمایت و در زمینۀ تشکیل این هیات و تحقیق آن همکاری کند.

طبق معلومات کمیسیون حقوق بشر، فاطمه خلیل و احمدجاوید فولاد در هفتم سرطان سال گذشته در نتیجۀ انفجار یک حلقه ماین مقناطیسی در منطقۀ «چهارراهی بت‌خاک» حوزۀ دوازدهم امنیتی شهر کابل کشته شدند.

این کمیسیون تاکید کرد که تا اکنون از سوی نهادهای مسوول به درخواست‌شان برای تحقیق دربارۀ قتل دو کارمند، شناسایی و پیگرد متهمان و تامین عدالت، پاسخ قناعت‌بخشی داده نشده است.

در اعلامیۀ کمیسیون حقوق بشر نسبت به رسیدگی نشدن به دادخواست‌های دیگر این کمیسیون درمورد قتل‌های هدفمند فعالان رسانه‌یی، مدنی و مدافعان حقوق بشر از سوی نهادهای مسوول، ابراز تاسف شده است.

در اعلامیه تصریح شده: «حکومت باید پاسخگو باشد و با رویۀ معافیت از مجازات مبارزه نتیجه‌بخش کند تا از حقوق بشری و شهروندی همه حفاظت همه‌جانبه شود.»

با این حال، طول یک سال گذشته ده‌ها نفر از فعالان جامعه مدنی، رسانه‌یی و مدافعان حقوق بشری در نتیجۀ حملات هدفمند در سراسر کشور کشته شدند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا