هشدار ملل متحد از بروز «بحران انسانی» در افغانستان

راه مدنیت: رامیز الکباروف، مسوول هماهنگی کمک‌های بشری ملل متحد ملل متحد می‌گوید که که بیش از ۵۰در صد کودکان زیر پنج سال در سراسر افغانستان با «سوء تغذید شدید» دست و پنجه نرم می‌کنند. او از سقوط افغانستان به سمت بحران انسانی هشدار داد.

رامیز الکباروف گفت که ادامهٔ‌ منازعه،‌ خشک‌سالی و کاهش کمک‌های بین‌المللی از جمله عواملی است که مردم افغانستان را با «بحران انسانی» مواجه می‌کند.

او می‌افزاید که ملل متحد خواهان تمویل مالی فوری شده تا مواد خوراکی به افغانستان انتقال داده شود.

وی تصریح کرد: «کم از کم ۲۰۰میلیون دالر نیاز است تا مواد خوراکی را فوری برای کودکان در افغانستان فراهم شود.»

آقای الکباروف گفت: «به خاطر رسیدگی به نیازمندی کنونی مواد غذایی، ما حداقل به ۲۰۰میلیون دالر تنها در بخش سکتور مواد خوراکی ضرورت داریم تا بتوانیم غذا را به آسیب‌ترین طبقهٔ مردم برسانیم. کودکان آسیب‌ترین طبقه را تشکیل می‌دهند. بیش از نیم کودکان زیر سن پنج سال در افغانستان از سوء تغذیه شدید رنج می‌برند.»

همچنین این مقام ملل متحد افزود که اگر این کمک‌ها به موقع فراهم نشود، کودکان در افغانستان به مواد غذایی دسترسی نخواهند داشت.

به گفتۀ وی، تا آخر ماه سپتمبر سال روان میلادی ذخایر مواد خوراکی برنامه غذایی جهان یا (WFP) در افغانستان مصرف خواهد شد و این سازمان قادر نخواهد بود مواد خوراکی را به نیازمندان توزیع کند، مگر اینکه اقدامات لازم به موقع اتخاذ شود.

در خواست ملل متحد برای فراهم‌آوری کمک مالی در حالی صورت می‌گیرد که پس از سقوط کابل به دست طالبان و فرار محمداشرف غنی، رییس‌جمهور پیشین کشور،‌ امریکا و شماری از سازمان‌های بین‌المللی میلیاردها دالر پول افغانستان را در بانک‌های بین‌المللی متوقف کرده‌اند.

درباره نویسنده

Avatar

همکار روزنامه

نظر بدهید

برای درج نظر اینجا کلیک کنید