خبر

خروج ۹٠درصدی نیروهای امریکایی از افغانستان

راه مدنیت: فرماندهی مرکزی امریکا (سنتکام) گزارش داده که از زمان خروج نظامیان امریکایی از افغانستان، تا کنون به‌صورت تخمینی حدود ۹۰درصد این نیروها به‌صورت «منظم و مسوولانه» از افغانستان خارج شده‌اند.

این فرماندهی در توییترش نوشته که تا اکنون معادل ۹۸۴ محمولهٔ هواپیمای سی۱۷ از افغانستان خارج شده است.

سنتکام در ادامه تاکید کرد که در این مدت هفت مرکز رسما به وزارت دفاع ملی افغانستان تحویل داده شده است. بزرگ‌ترین پایگاه نظامی نیروهای امریکایی در بگرام روز جمعه هفتهٔ گذشته رسما تخلیه و به وزارت دفاع تحویل داده شد.

پس از آن محمدنعیم صالحی، سخنگوی اداره هوانوردی ملکی به روزنامه راه مدنیت گفت که دستگاه رادار و سیستم مخابرهٔ (VSAT) میدان هوایی بگرام که پیش از خارج شدن نیروهای حمایت قاطع از این میدان هوایی غیر فعال شده بود، دوباره توسط تیم فنی این اداره فعال شد.

به گفتهٔ وی، که از این دو سیستم برای راهنمایی هواپیماهایی که در این پایگاه و میدان هوایی بین‌المللی کابل نشست و برخاست می‌کنند، استفاده می‌شود.

از سویی هم، فرماندهی مرکزی امریکا تصریح کرد که تا اکنون حدود ۱۷هزار و ۷۴قطعه تجهیزات برای تخریب به نمایندگی لوجستیکی دفاع فرستاده شده است.

به‌گفتهٔ سنتکام، این تجهیزات شامل اموال شخصی اضافی فدرال است و از وسایل دفاعی و بزرگ محسوب نمی‌شود.

سنتکام در ادامه بیان کرد که پس از این بنابر دلایل امنیتی، عملیاتی و حفاظت نیروهای، درصدی مشخص از روند خروج نیروهای امریکایی را اطلاع‌رسانی نمی‌کند.

این در حالی است که جو بایدن، رییس‌جمهوری ایالات متحده‌ امریکا در ۲۵ حمل سال جاری اعلام کرد که تمامی نیروهایش را تا ۱۱ سپتامبر سال جاری میلادی از افغانستان خارج می‌کند. تا قبل از اول می، دوهزار و ۵٠٠نظامی امریکایی در افغانستان حضور داشتند.

روند خروج نیروهای خارجی درحالی ادامه دارد که اخیرا حملات گروه طالبان برای تصرف مراکز ولسوالی‌ها افزایش یافته است. این گروه مدعی اند که بیش از ۱۵۰ ولسوالی را در دو ماه اخیر تصرف کرده‌اند. مقام‌ها در سکتور امنیتی می‌گویند که نیروهای امنیتی و دفاعی از برخی از ولسوالی‌ها به جای دیگر نقل مکان کرده‌اند و این سقوط محسوب نمی‌شود.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا