خبر

برگزاری نشست صلح در تهران

راه مدنیت: ذببح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان می‌گوید که نشست شماری از چهره‌های سیاسی و نمایندگان دولت افغانستان با هیات گروه طالبان با حضور محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجهٔ ایران امروز چهارشنبه (۱۶سرطان) در تهران آغاز شد.

گفته شده که در این نشست محمدیونس قانونی، معاون پیشین ریاست جمهوری، عبدالسلام رحیمی، نمایندهٔ رییس‌جمهور در امور صلح، عبدالکریم خرم، وزیر پیشین اطلاعات و فرهنگ و شماری دیگر از چهره سیاسی و همین طور هیات طالبان به ریاست محمدعباس استانکزی شرکت کرده‌اند.

ریاست هیات افغانستان را محمدیونس قانونی قانونی برعهده دارد.

مقام‌های دولتی تاکنون به گونه رسمی در مورد این نشست اظهار نظر نکرده است.

سخنگوی گروه طالبان در توییترش نوشته که اجندای این نشست گفتگو روی مهاجران و مسایل مرزی و نیز مساله صلح افغانستان و منطقه است.

همچنین خبرگزاری یسنا گزارش داده که محمد جواد ظریف در آغاز این نشست سخنرانی کرده است.

در ادامه آمده که ظریف در این نشست گفت که امریکا در افغانستان شکست خورده و حضور این کشور در افغانستان موجب «خرابی‌های بسیاری» شده است.

وزیر خارجهٔ ایران تاکید کرد که امروز مردم و رهبران سیاسی افغانستان باید برای آینده کشورشان تصمیمات دشوار بگیرند.

آقای ظریف نتایج منازعات و جنگ را نامطلوب خوانده و تاکید کرد که بازگشت به میز مذاکرات صلح و تعهد به راهکارهای سیاسی بهترین انتخاب از سوی رهبران و جریان‌های سیاسی افغانستان است.

سفر هیات گروه طالبان و هیات دولت افغانستان در حالی به تهران صورت می‌گیرد که ایران بارها به حمایت معنوی و تسلیحاتی از طالبان در افغانستان متهم شده است. مقام‌های ایرانی تنها روابط با طالبان را تایید کرده، اما حمایت تسلیحاتی از این گروه را رد کرده‌اند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا