خبر

بایدن: امریکا برای ملت‌سازی به افغانستان نرفته بود

راه مدنیت: همزمان با تکمیل روند خروج نیروهای بین‌المللی از بادغیس، جو بایدن، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ یک بار دیگر از تصمیم خود برای خروج نظامیان امریکایی از افغانستان دفاع کرده و می‌گوید که ماموریت نظامی امریکا در افغانستان در ۳۱اگست سال جاری رسما به پایان می‌رسد.

آقای بایدن این سخنانش را با موضوعیت خروج نیروهای امریکایی از افغانستان مطرح کرد و گفته که حالا به طولانی‌ترین جنگ امریکا پایان می‌دهد.

وی تاکید کرد که ایالات متحد امریکا برای ملت‌سازی در افغانستان نرفته بود و این حق افغان‌هاست که تصمیم بگیرند کشورشان را چگونه اداره کنند. هیچ کشوری هرگز افغانستان را متحد نکرده و نه هم توانسته که اراده‌ خود را به‌طور دایم بر افغانستان تحمیل کند.

رییس‌جمهوری امریکا با اشاره به ظرفیت و بقای نیروهای امنیتی گقت که تمامی ظرفیت‌های لازم به‌شمول نیرو و تجهیزات برای بقای نظام وجود دارد و در صورتی که سیاست‌مداران افغان باهم کنار آمده و متحد شوند، هیچ گاهی نظام در این کشور سقوط نخواهد کرد.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار مبنی بر این‌که آیا به طالبان باور دارد یا خیر، گفته که به طالبان نه، بل به ظرفیت نظامیان افغان باور دارد، این نظامیان آموزش‌دیده و مجهز هستند.

طبق گفته‌های وی، ۷۵هزار جنگجوی گروه طالبان در برابر نیروهای امنیتی و دفاعی افغان با کمیت ۳۰۰هزار نفری به هیچ وجه برابری نمی‌کند.

اقای بایدن در بخشی از صحبت‌هایش گفته که امریکا پس از تکمیل شدن روند خروج نیروهای کشورش، به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان به‌ویژه نیروهای هوایی این کشور تجهیزات فراهم می‌کند.

از سویی هم، رییس‌جمهور امریکا تاکید کرد که دولتش تلاش می‌کند تا مترجمان و دیگر افغان‌هایی که برای دولت امریکا و نیروهای این کشور کار می‌کردند را از این کشور خارج کند.

او گفته است که تا کنون دوهزار و پنجصد ویزای ویژه‌ مهاجرت برای خروج این افراد صادر شده است، اما تنها نیمی از آنان از افغانستان خارج شده‌اند.

وی می‌افزاید که روند صدور ویزا برای همکاران افغان نیروهای امریکایی سرعت گرفته و تیم ویژهٔ کاری در قصر سفید برای رسیدگی به این روند ایجاد شده است.

فرماندهی مرکزی امریکا (سنتکام) در آخرین گزارشش در مورد خروج نیروهای خارجی گفته که تا اکنون به‌صورت تخمینی حدود ۹۰درصد روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تکمیل شده و هفت مرکز این نیروها رسما به وزارت دفاع افغانستان تسلیم داده شده است.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا