خبر

نخستین محمولۀ واکسین کرونای «جانسون و جانسون» به کابل رسید

راه مدنیت: هیروی لودویچ دی لیس، نماینده ادارۀ حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در افغانستان می‌گوید که نخستین محمولۀ واکسین کرونای «جانسون و جانسون» که از سوی امریکا به افغانستان کمک شده، به کابل رسیده است.

یونیسف امروز جمعه (18سرطان) در توییترش نوشته که واکسین کرونا از طریق برنامۀ کواکس به وزارت صحت عامۀ افغانستان تسلیم داده شده است.

در ادامه آمده که این محموله شامل یک میلیون و ۴۸۴هزار و ۹۰۰دوز واکسین است و با محمولۀ بعدی که در جریان ماه جاری میلادی وارد افغانستان خواهد شد، شمار واکسین کمکی را به ۳.۳میلیون دوز خواهد رساند.

وزارت خارجۀ امریکا قبلا اعلام کرده بود که سه میلیون دوز واکسین «جانسون و جانسون» به افغانستان کمک می‌کند. از این واکسین برای هر نفر تنها یک دوز تزریق می‌شود.

نماینده یونیسف در افغانستان گفته که این مقدار واکسین در یک شرایط حساس وارد افغانستان شده است، زیرا افغانستان با افزایش دشواری ناشی از همه‌گیری کرونا مواجه است.

او ضمن استقبال از اهدای این مقدار واکسین از سوی امریکا، گفت که از آن برای محافظت آسیب‌پذیرترین افراد از جمله آموزگاران، کارمندان بهداشتی، افراد مسن و افرادی که در مناطق سخت‌گذر زندگی می‌کنند، استفاده خواهد شد.

وی در ادامه تاکید کرد: «دست‌رسی عادلانه به واکسین‌های کویید۱۹، روشن‌ترین مسیر برای پایان دادن به این همه‌گیری برای همه از جمله کودکان است.»

با این حال، انتونی بلینکن، وزیر خارحۀ امریکا در توییترش نوشته که به عنوان بخشی از تعهدات ایالات متحده برای کمک به مبارزه با کویید19، نخستین محموله واکسین کرونا به افغانستان تحویل داده شد.

آقای بلینکن در ادامه تاکید کرد: «ما متعهد به ادامه حمایت از افغانستان، از جمله ارتقای ظرفیت امنیت و سلامت مردم آن کشور هستیم.»

با این حال، براساس معلومات وزارت صحت عامه، افغانستان به ۴۲میلیون دوز واکسین کرونا نیاز دارد، اما تا کنون در چهار محموله، بیش از سه میلیون و ۱۵۰هزار دوز واکسین دریافت کرده است.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا