حمایت شماری از زنان از طالبان با پوشش کامل

راه مدنیت: شماری از زنان با حضور در خیمه لوی جرگه با پوشش کامل از امارت اسلامی طالبان و “حجاب اسلامی” حمایت‌شان را اعلان کردند.
این زنان امروز شنبه (۲۰سنبله) همایشی را در خیمه لوی‌جرگه برگزار کرده و هم‌چنان آنان در پیش دروازه دانشگاه پل تخنیک در حمایت از طالبان شعار داده‌اند.
این نخستین نشست زنان در حمایت از طالبان است که در ۱۱سپتامبر برگزار شده است.
با این‌حال، نحوه پوشش این زنان با واکنش‌های فعالان و کاربران در شبکه‌های اجتماعی روبرو شده است.
حمیرا ثاقب؛ یکی از فعالان زن با انتقاد از پوشش این زنان می‌گوید: “‏به استادان زن دانشگاه تعلیم و تربیت استاد ربانی اجازه ورود داده نشد این در حالی است که در ادیتوریم این دانشگاه برنامه برگزار شده بود با چنین مهمانانی.”
با این حال در چند روز گذشته شماری از فعالان جامعه مدنی زنان در برخی از ولایت‌ها از جمله کابل، هرات، مزار و نیمروز با راه‌اندازی حرکت‌های اعتراضی از طالبان خواستار تامیت حقوق زنان شدند. هم‌چنین برخی از زنان در حمایت از مردم پنجشیر نیز تجمع کردند و پلاک‌کاردهای ضد پاکستان را با خود حمل کردند.
اما اعتراض‌های فعالان جامعه مدنی زنان از سوی طالبان سرکوب و به خشونت کشیده شد.
ذبیح‌الله مجاهد با اعلان کابینه جدید طالبان اعلام کرد که هر گونه حرکت‌های اعتراضی بدون هماهنگی و اجازه خواستن از وزارت عدلیه امارت اسلامی ممنوع خواهد بود.
در کنار سرکوب اعتراض‌های زنان در برخی‌ ولایت‌ها که به خشونت گرایید، شماری از خبرنگاران از سوی طالبان بازداشت و به شدت لت‌وکوب شده بودند.
ظاهرا دلیل لت‌وکوب خبرنگاران به دلیل پوشش حرکت‌های اعتراضی زنان بوده است.
سردار داهی

درباره نویسنده

مدیر وب‌سایت

مدیر وب‌سایت

نظر بدهید

برای درج نظر اینجا کلیک کنید