گزارش

کمیسیون حقوق بشر: به رنج مردم پایان دهید

راه مدنیت: کمیسیون مستقل حقوق بشر از گسترش دامنه جنگ و تشدید خشونت‌ها در ماه‌های اخیر که سبب کشته و زخمی شدن صدها غیرنظامی شده‌است، ابراز نگرانی کرده و از طرف‌های درگیر جنگ خواسته که با حاضر شدن به میز مذاکره، به رنج و درد مردم افغانستان پایان دهند.

این کمیسیون با نشر خبرنامه‌ای بامداد امروز، شنبه، نوزدهم سرطان گفته است که گسترش دامنه جنگ و تشدید خشونت‌ها در کشور سبب تلفات صدها غیرنظامی، بی‌جاشدن هزاران تن، سلب شدن حق گشت‌وگذار از مردم، دست‌رسی نداشتن شمار زیادی از بی‌جاشدگان به سر پناه، مواد غذایی، خدمات صحی و حقوق‌ بشری و بشردوستانه شده‌است.

کمیسیون حقوق بشر تأکید کرده است که مسدود شدن راه‌های بخش‌هایی از مناطق در ولایات سبب کم‌یابی و افزایش نرخ مواد اولیه و اساسی شده‌است.

در خبرنامه این کمیسیون آمده است که بیکاری، تخریب و غارت اموال مردم و ویرانی تاسیسات عمومی موجب فقر و محرومیت بیش‌تر مردم شده‌است و بر میزان رنج مردم افزوده‌است.

خبرنامه تصریح کرده است که در وضعیت فعلی، هیچ کاری مهم‌تر از عمل به خواست مردم و توقف جنگ نیست.

کمیسیون مستقل حقوق بشر گفته که غیرنظامیان قربانیان اصلی این خشونت‌ها اند. این کمیسیون از طالبان خواسته که با توقف جنگ و از سرگیری گفت‌وگوها، به رنج‌ مردم پایان دهند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر در حالی طرف‌های درگیر را به ختم جنگ فرامی‌خواند که در شش ماه گذشته نزدیک به ۶۲ هزار خانواده در کشور آواره شده‌اند.

ح. جاوید

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا