واکنش‌ها به محکمه صحرایی کمیدین قندهاری

نظرمحمد خاشه عکس: سوشیال مدیا

پس از نشر ویدیوی شکنجه نظر محمد، معروف به «خاشه»، کمیدین و طنزپرداز قندهاری، شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی و مقام‌های دولت افغانستان در واکنش به آن گفته‌اند که گروه طالبان به هیچ اصول انسانی پای‌بند نیستند و در پی خلق وحشت‌ اند.
امروز ویدیوی کوتاهی در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شد که نشان می‌داد افراد گروه طالبان دست‌های این کمیدین را به پشت بسته‌اند و لت‌وکوب می‌کنند.
امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری در واکنش به محکمه صحرایی خاشه از سوی طالبان، در صفحه فیسبوکش نوشته‌ که طالبان نه به شریعت پای‌بندند و نه قانون.
آقای صالح افزوده: «ویدیوی لحظات قبل از اعدام صحرایی خاشه، جوان قندهاری نشان می‌دهد که طالب نه به شریعت پای‌بند است، نه محکمه دارد، نه قانون و نه انسانیت.»
او از اهالی هنر در افغانستان خواسته که در اعتراض به این کار طالبان، صدای‌شان ‌را بلند کنند.
معاون نخست ریاست‌جمهوری طنز و طنزپرداز را «روح پرسش‌گر» جامعه خوانده و گفته که افغانستان هرگز تسلیم نگرش و باور طالبان نمی‌شود.
یعقوب یسنا، دانشجوی دکتورای زبان و ادبیات فارسی نیز واکنش نشان داده و در توییرتش نوشته: «سرنوشت همه‌ ما در این کشور مانند سرنوشت خاشه است، اما دردآور این است‌که به هیچ رنج، ستم و مظلومیتی روان جمعی ما جریحه‌دار نمی‌شود و وجدان ما نمی‌لرزد.»
وحید عمر، مشاور ارشد ریاست‌جمهوری با اشاره به محکمه صحرایی خاشه از سوی طالبان نوشته که «این، یکی از هزاران جنایت طالبان در سراسر کشور است.»
مشاور ارشد ریاست‌جمهوری نیز از مردم خواسته که در مقابل جنایات طالبان صدای‌شان را بلند کنند.
هفته پیش افراد گروه طالبان خاشه را از خانه‌‌اش در ولسوالی دند ولایت کندهار با خود بردند و به روز سی‌ویکم سرطان، تیرباران کردند.