نمایندگان هرات: اسماعیل خان والی و افراد جدید به سمت‌های امنیتی گماشته شوند

راه مدنیت: حبیب الرحمان پدرام، نماینده مردم هرات در مجلس نمایندگان می‌گوید که نشست اضطراری در خانه‌ی میررحمان رحمانی، رییس مجلس نمایندگان با حضور عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی، محمدیونس قانونی، عضو کمیته‌ی رهبری شورای عالی مصالحه‌ی ملی و شماری از اعضای مجلس نمایندگان برگزار شد.

آقای پدرام شنبه شب(۹اسد) در یک یادداشت فیس‌بوکی نوشته که در این نشست از حکومت خواسته شده است تا محمداسماعیل خان را به ‌عنوان والی هرات تعیین و همچنان پیشنهاد شده که با تعیین او به عنوان والی، فرماندهی و مدیریت واحد جنگ در هرات هم تحت نظر او ایجاد شود.

او تصریح کرد که گلبدین الکوزی، به عنوان فرمانده قول اردوی ۲۰۷ ظفر، سیدنصیر علوی به عنوان رییس امنیت ملی هرات و شیرآقا الکوزی نیز به عنوان فرمانده پولیس این ولایت پیشنهاد شده است.

همچنین این نماینده مردم در مجلس در ادامه افزود که شماری از اشتراک‌کنندگان در این نشست از حکومت خواسته‌اند تا جبهه‌ی بسیج مردمی را با مهمات بیشتر تجهیز و تمویل و کمبودی‌های نیروهای دولتی را رفع کند.

اشتراک کنندگان تاکید کرده‌اند که عملیات هوایی بر مواضع طالبان در هرات بیشتر و نیروهای هوایی این ولایت با هواپیماهای «MD530» و «A29» و بلک‌هاک تجهیز شوند.

در حالی این جلسه اظطراری برگزار می‌گردد که ولایت هرات و به‌خصوص ولسوالی گذره‌ی این ولایت از چهارشنبه شب هفته‌ی گذشته تاکنون شاهد حملات جنگ‌جویان گروه طالبان بوده است. این گروه در بعضی نقاط هم پیشروی داشته است.

از سویی هم، در حال حاضر نیروهای دولتی و مقاومت مردمی در جبهات «پل پشتون» و «پل مالان»، در نزدیکی شهر هرات مصروف جنگ با طالبان اند.

رهبری نیروهای بسیج مردمی به دوش محمداسماعیل خان است.