مردم هرات برای سناریوهای محتمل آمادگی می‌گیرند

پس از جنگ دیوانه‌وار طالبان در حومه‌های شهر هرات، اداره‌های دولتی و غیردولتی به پنهان‌کردن اسناد مهم آغاز کرده‌اند؛ اسنادی که هنگام حمله طالبان می‌تواند برای کارکنان خطرناک باشد.

میدان ‌هوایی هرات توسط طالبانی که در اطراف آن جای گرفته‌اند، به روی آمدوشد بسته شده‌است؛ طالبانی که بر دفتر نمایندگی سازمان ملل در این ولایت حمله کردند و یکی از محافظان افغان این اداره را کشتند. در جریان حمله طالبان بر دفتر نمایندگی سازمان ملل در هرات، لین برق وارداتی شهر هرات نیز قطع شد و نیمی از شهر در تاریکی فرورفت.

یک پل کلیدی در مسیر جاده‌ هرات-قندهار چند بار بین جنگجویان طالبان و نیروهای دولتی در جریان جنگ دست‌به‌دست شد. ما، پس از ظهر جمعه، هفتم اسد، در حرکت به ‌طرف حومه‌های شهر به یکی از محل‌های بازرسی طالبان برمی‌خوریم.چون طالبان در حال پیش‌روی به ‌طرف شهر هرات است.

هرات، اکنون در محاصره کامل طالبان قرار دارد. خطوط مرزی این ولایت با ایران و ترکمنستان قبلاً از کنترول دولت خارج شده و تنها راه‌ به بیرون، میدان ‌هوایی این ولایت بود که اکنون بسته شده‌است.

بسیاری‌ از باشنده‌های هرات برای بدترین حالت و سناریوی‌های محتمل پس از حضور طالبان، در خانه‌ها و محل کار خود آماده می‌شوند.

یکی از کارمندان دولتی به گاردین می‌گوید: « به‌خاطر ترس از سوزاندن اسناد مهم توسط طالبان و استفاده از آن‌ها برای یافتن اهداف و اجناس مهم؛ رییس‌‌مان تمام همکاران را صبح امروز خواست تا تمام آن‌ها را به جاهای شخصی انتقال دهیم. برخی‌ از همکاران اسنادهای مهم را برداشتند، اما من این کار را نکردم؛ چون این سندها مرا به کشتن می‌داد.»

طالبان پس از آغاز کمپاین نظامی برای تصرف مناطق روستایی در ماه می، به ‌سرعت مناطقی را از کنترول دولت خارج کرد. در آغاز افزایش خشونت این گروه، عمدتاً شهرهای بزرگ مورد هدف قرار نمی‌گرفت؛ اما اکنون به ‌شمول چند شهر بزرگ دیگر، هرات نیز در معرض تهدید آن‌ها قرار گرفته‌است.

در هفته گذشته، جنگجویان طالب بر دو شهر در جنوب افغانستان حمله کردند. در قندهار خود را تا مرکز شهر رساندند و در هلمند، تا حومه‌های شهر لشکرگاه؛ جایی‌که نیروهای دولتی می‌گویند در اثر حملات هوایی یک شفاخانه‌ ده ‌بستر ویران شده‌است، خود را رساندند.

منابع دولتی می‌گویند که این شفاخانه به تصرف طالبان درآمده بود و آن‌ها در آن‌جا جن‌جویان زخمی‌شان را معالجه می‌کردند.

شیر علی شاکر، رییس صحت‌ ولایت هلمند به خبرگزاری فرانسه گفته‌ که در حمله هوایی بر شفاخانه ده‌ بستر، یک تن کشته و دو تن دیگر زخمی شده‌است.

در هرات، نیروهای دولتی در کنار افراد اسماعیل خان با طالبان می‌جنگند و در صورت نیاز بمب‌افگن‌های امریکایی نیز آن‌ها را حمایت می‌کند. اسماعیل ‌خان، یکی از فرماندهان نظامی در زمان جنگ‌های داخلی افغانستان بوده‌است.

این فرمانده جهادی که روز شنبه در خط مقدم نبرد با طالبان حضور داشت، حکومت را به خاطر نفرستادن نیروهای کمکی در شهر هرات مورد انتقاد قرار داد و گفت: «دیروز با رییس‌جمهور غنی صحبت کردم. نظر به گفته‌های او باید شب گذشته نیروهای کمکی می‌رسیدند؛ اما وزارت دفاع تا کنون برای ما هیچ چیزی نفرستاده‌است.»

ساکنان بی‌دفاع ولسوالی‌های «انجیل» و «گذره» ولایت هرات به‌ دلیل جنگ‌ها در بیرون از شهر، روز چهارشنبه هفته گذشته از خانه‌های‌شان آواره شدند. دکان‌ها و مراکز فروش در قسمت‌های جنوبی شهر بسته‌است و صدای فیرهای پراکنده تا چاشت روز شنبه به‌گوش می‌رسید.

روز جمعه، سازمان ملل از حمله شورشیان طالب بر دفتر این سازمان در هرات خبر داد و گفت که در این حمله از راکت، نارنجک و تفنگ استفاده شده و در پی آن یک نگهبان این دفتر جانش را از دست داده‌است. اما طالبان حمله بر دفتر سازمان ملل در هرات را رد کرد و گفت که در اثر تبادله آتش میان نیروهای این گروه و نظامیان دولت، به دفتر این سازمان نیز گلوله اصابت کرده‌است.

این حمله از سوی آنتنیو گوتریش، سرمنشی سازمان ملل و جک سالیوان، مشاور امنیت ملی امریکا محکوم شد.

پی‌نوشت:

منبع: گاردین
نویسنده‌ها:

 Akhtar Mohmmad Makoii and Emma Graham-Harrison

ترجمه: طاهر احمدی