خبر

غنی به طالبان: یا صلح کنید یا زانوهای‌تان در میدان جنگ شکسته خواهد شد

راه مدنیت: محمد اشرف غنی، رییس‌جمهوری کشور، روز دوشنبه، یازدهم اسد، در نشست فوق‌العاده شورای ملی خطاب به طالبان گفت که یا در میز مذاکره زانو به زانو بنشینند و به صورت واقعی صلح کنند و یا در میدان جنگ نیروهای امنیتی زانوهای‌شان را خواهند شکست.
رییس‌جمهوری در بخشی از سخنانش تأکید کرد که «ما انتخاب خود را کرده‌ایم، این گروه و حامیان‌شان انتخاب خود را بکنند.» او افزود که که تلاش‌ها برای رسیدن به صلح عادلانه و پایدار و نجات مردم از جنگ جریان دارد، اما طالبان صداقت و اخلاص مردم را «کم‌زوری» آنان پنداشته‌است.
به گفته رییس‌جمهوری، مشکل از جایی آغاز شد که درس‌های ملی و بین‌المللی صلح مراعات نشد و جای یک روند ملی و واقع‌بینانه را یک روند شتاب‌زده وارداتی گرفت.
او گفت که این روند بر فرضیه‌های خام استوار بود و اساسش را فشار بر جمهوریت و تخریب دمکراسی می‌ساخت.
آقای غنی در بخشی از سخنانش اضافه کرد: «اکنون وقت اتحاد و اتفاق است. تمرکز امروز من، وحدت و یک‌پارچه‌گی ماست. ما به‌عنوان یک ملت و دولت تصامیم سختی را در پیش‌رو داریم. در مقابل هیچ نیروی ویران‌گری زانو نمی‌زنم. تعهدم این است یا در میز مذاکره با آن‌ها زانو به زانو می‌نشینیم یا در میدان جنگ زانو‌های‌شان را می‌شکنیم.»
او گفت که طالب، طالب بیست سال ‌پیش نیست و خون‌خوارتر شده‌است. رییس‌جمهوری افزود که طالب نه تنها این که روابط خود را با تروریستان داخلی و بین‌المللی قطع نکرده، بل این روابط قوی‌تر شده‌است.
غنی تصریح کرد که آن‌ها (طالبان) پیروزی خود را در میدان جنگ می‌بینند؛ اما این محاسبه غلط است.
رییس‌جمهوری گفت که کشور در معرض تجاوز طالبان قرار دارد و هدف از آن ایجاد فتنه در بین مردم است.
او اضافه کرد: «این تجاوز بر ما تحمیل شده‌است، این جنگ و این فتنه نیز بر ما تحمیل شده است. حکم خداوند است که اگر کسی متجاوز است و دست از تجاوز برنمی‌دارد، جنگیدن در مقابل شر و فتنه آن گروه وجیبه هر فرد است.»
به گفته او، در سه ماه گذشته کشور به یک حالت غیرمترقبه روبه‌رو شده بود و حالا استقرار نسبی قوا به‌وجود آمد‌است. رییس‌جمهوری از مردم خواست که شانه بدهند و در مقابل طالبان بایستند.
غنی تأکید کرد که تمام آمادگی‌ها برای دفع این فتنه تا شش ماه آینده روی دست گرفته شده‌است. به گفته او، براساس این طرح، ارتش بر اهداف استراتیژیک تمرکز خواهد کرد و پولیس امنیت شهرها، ولسوالی‌های استراتیژک را تأمین می‌کند. ریاست امنیت ملی و دفتر مشاور شورای امنیت، مسوولیت بسیج مردمی را بر عهده دارد.
میر رحمان رحمانی، رییس مجلس نمایندگان در آخر این نشست گفت که مجلس نمایندگان از تلاش‌ها برای صلح و عمل‌کرد نیروهای امنیتی و دفاعی در مقابل طالبان حمایت می‌کند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا