خبر

بایدن: شمار نیروهای امنیتی افغانستان بیش‌تر از طالبان است و باید بجنگند

راه مدنیت: در اوج حمله‌های جنگجویان گروه طالبان به مراکز شهرهای افغانستان، رییس‌جمهوری امریکا می‌گوید که کشورش به حمایت از نیروهای مسلح و قوای هوایی افغانستان ادامه خواهد داد. او هم‌چنان تأکید می‌کند که نیروهای امنیتی افغانستان «باید» در مقابل طالبان بجنگند.

رییس‌جمهوری امریکا شام روز سه‌شنبه، نوزدهم اسد در یک نشست خبری در کاخ سفید علاوه بر ادامه حمایت هوایی نزدیک از قوای افغانستان گفت که متعهد است تا قوای امنیتی و دفاعی این کشور را در بخش‌های مختلف همکاری کند.

او تأکید کرد که فعال نگه‌داشتن قوای هوایی، فراهم‌آوری تجهیزات و مواد خوراکی و پرداخت همه معاشات، از جمله کمک‌هایی است که واشنگتن به آن تعهد کرده و بر آن پابند است.

بایدن در بخشی از صحبت‌هایش گفت که از تصمیم‌اش مبنی بر خروج کامل قوای امریکایی از افغانستان پشیمان نیست و از آن دفاع می‌کند.

رییس‌جمهوری امریکا افزود: «در بیست سال گذشت یک تریلیون دالر برای جنگ افغانستان مصرف کردیم. بیش از ۳۰۰ هزار قوای افغان را آموزش دادیم و با تجیهزات مدرن مجهز کردیم. رهبران افغانستان باید گردهم جمع شوند و برای خود و ملت خود مبارزه کنند.»

به گفته او، ایالات متحد امریکا در دو دهه گذشته هزاران کشته و زخمی در افغانستان داده‌است و حال زمان آن فرارسیده است تا قوای افغانستان از کشور‌شان دفاع کنند.

رییس‌جمهوری امریکا تصریح کرد: «آنان (نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان) باید بجنگند. شمار آنان از طالبان بیش‌تر است. روزانه در این مورد برای من معلومات داده می‌شود.»

با وجود پیش‌روی‌های سریع جنگ‌جویان گروه طالبان، رییس‌جمهوری ایالات متحد امریکا به این باور است که حکومت افغانستان هنوز هم می‌تواند در برابر حملات تهاجمی طالبان ایستادگی کند.

جو بایدن در حالی بر ادامه کمک به نیروهای امنیتی و دفاعی کشور تأکید می‌کند که طی سه ماه گذشته صدها ولسوالی به شمول هشت ولایت به دست گروه طالبان سقوط کرده‌است.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا