نزدیک به یک هزار ترجمان افغان وارد امریکا شدند

راه مدنیت: ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا می‌گوید، آن‌عده از شهروندان افغانستانی که نیروهای نظامی و یا حکومت این کشور را در افغانستان کمک کرده‌‌اند، واجد شرایط اسکان مجدد در ایالات متحده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفته که در ۱۱روز گذشته حدود یک هزار شهروند افغانستانی همراه با اعضای خانواده‌های‌شان از طریق ویزۀ خاص مهاجرت (اس‌آی‌وی) به امریکا رسیده‌اند.

براساس اطلاعات او، این شهروندان افغانستانی در شش پرواز جداگانه وارد خاک ایالات متحده شده‌اند.

بر بنیاد گزارش رسانه‌ها، ترجمان‌های افغانستانی که قوای امریکایی و یا حکومت ایالات متحده را در افغانستان کمک کرده‌اند، پس از دریافت ویزه ویژه مهاجرت، نخست به کمپ نظامی «فورت لی» واقع در ایالت ورجینیا انتقال داده می‌شوند و پس از طی مراحل اداری، زندگی نو ‌شان را در امریکا آغاز می‌کنند.

با این حال، نخستین گروه این شهروندان افغانستانی و اعضای خانواده‌‌های‌شان در یک پرواز ویژه به تاریخ 8 اسد تحت برنامه «عملیات پناه متحدین» وارد ایالات متحده شدند.

هم‌چنین گزارش‌ شده که تا کنون حدود ۷۰ هزار افغان از طریق دریافت ویزه خاص مهاجرت به امریکا سفر کرده و در حال حاضر نیز حدود ۱۸هزار افغان دیگر برای دریافت این ویزه درخواست داده‌اند.

جو بایدن، رییس‌جمهوری ایالات متحده به تازگی قانونی را توشیح کرد که بر اساس آن هشت هزار ویزه اضافی و ۵۰۰ میلیون دالر بودجه برای انتقال اضطراری، اسکان مجدد و ارایه سایر خدمات ضروری به همکاران افغان نظامیان امریکایی فراهم خواهد شد.