کمیسیون حقوق بشر: بی‌جاشدگان نیاز فوری به سرپناه، غذا و دوا دارند

راه مدنیت: کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اعلام کرده که خانواده‌های بی‌جاشده در کشور، به‌ویژه زنان و کودکان، نیاز فوری به سرپناه، غذا، پوشاک و دوا دارند.

این کمیسیون روز چهارشنبه، بیستم اسد، با نشر اعلامیه‌ای خواستار توجه بیش‌تر و جدی‌تر دولت، جامعه جهانی و نهادهای امدادرسان داخلی و بین‌المللی به‌منظور رسیدگی به نیازهای فوری و اساسی بی‌جاشدگان شد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر گفته که هم‌زمان با همه‌گیری ویروس کرونا، خشک‌سالی، بیکاری و فقر؛ بی‌جاشدگی بر اثر جنگ‌ها زندگی را برای مردم افغانستان دشوارتر از هر زمان دیگر کرده‌است.

کمیسیون حقوق بشر گفته که از آسیب‌های پایدار جنگ، بی‌جاشدن کودکان و محرومیت‌ آنان از آموزش است.

در بخشی از اعلامیه‌ کمیسیون مستقل حقوق بشر آمده که زندگی در امنیت و صلح و دست‌رسی به نیازها و خدمات اساسی از حقوق اساسی بشری انسان‌ها است.

این کمیسیون از سازمان ملل و جامعه بین‌المللی خواسته که برای جلوگیری از فجایع انسانی گسترده‌تر در افغانستان، از تمامی ابزارها و ظرفیت‌های خود برای توقف جنگ و احیای مذاکرات صلح استفاده کنند.

صبح امروز امرالله صالح، معاون نخست ‌ریاست‌جمهوری در صفحه فیس‌بوکش نوشت که آوار‌گان جنگ که به کابل پناه آواره‌‌اند، در مسجدها جابه‌جا می‌شوند.

آقای صالح گفت که به وزیر حج و اوقاف دستور داده شده تا دروازه‌های مسجدها را به روی شهروندانی که به کابل آواره شده‌اند، باز کند.

معاون نخست ریاست‌جمهوری نوشته که به تمام حوزه‌های امنیتی و پولیس دستور داده شده‌است  تا هیچ‌کس نتواند مانع ورود این خانواده‌های نیازمند به مساجد شود.

براساس آمار رسمی، حدود ۱۷هزار خانواده از ولایت‌های شمال و شمال‌شرق به کابل پناه آورده‌اند.

خانواده‌هایی که در پی جنگ‌های دوام‌دار طالبان به کابل پناه آورده‌اند، در جاده‌ها و پارک‌ها چادر زده‌اند.