امریکا به طالبان: تلاش‌ برای انحصار قدرت از طریق خشونت، باعث انزوای بین‌المللی‌تان می‌شود‌

راه مدنیت: با افزایش خشونت و سقوط مراکز شهرها، راس ویلسن، سرپرست سفارت امریکا در کابل می‌گوید که تلاش طالبان برای انحصار قدرت از طریق خشونت و جنگ، باعث انزوای بین‌المللی این گروه می‌شود.

سرپرست سفارت امریکا روز پنج‌شنبه، بیست‌ویکم اسد در توییترش نوشت که اقدامات طالبان در ولایت‌های بدخشان، غزنی، هلمند و قندهار با تعهد این گروه در توافق‌نامه‌ دوحه، مطابقت ندارد.

سفارت امریکا پیش‌تر با نشر اعلامیه‌ای گفته بود که حملات بر مراکز ولایات با تعهد طالبان مبنی بر یافتن راه‌حل سیاسی از طریق مذاکره مغایرت دارد.

در اعلامیه این سفارت آمده بود که اقدامات این گروه به‌منظور تحمیل اجباری حاکمیت‌شان بر مردم غیرقابل قبول است.

سفارت امریکا در کابل تصریح کرده بود که این گروه نسبت به رفاه و حقوق غیرنظامیان عمیقا بی‌اعتنا است و بحران بشری را در این کشور شدت می‌بخشد.

طالبان در ماه‌های اخیر به پیش‌روی‌های‌شان در کشور شتاب بیش‌تر داده‌اند. این گروه در سه ماه گذشته نزدیک به ۲۰۰ ولسوالی را سقوط داده‌اند.

شهر غزنی ده‌مین شهری‌ست که در شش روز گذشته به ‌دست طالبان سقوط کرده‌است. پیش از این شهرهای زرنج، مرکز ولایت نیمروز، شبرغان، مرکز جوزجان، تالقان، مرکز تخار، فیض‌آباد، مرکز بدخشان، قندوز، سرپل، پلخمری، مرکز بغلان، ایبک، مرکز سمنگان و فراه به دست طالبان سقوط کرده‌اند.