سناتوران امریکایی: تصاحب قدرت توسط طالبان به سود امنیت ملی ما نیست

راه مدنیت: لندسی گراهام، سناتور جمهوریخواه کانگرس ایالات متحده می‌گوید که تصاحب قدرت توسط طالبان به دلیل ارتباط این گروه با القاعده و داعش، به سود امنیت ملی امریکا نیست.

آقای گراهام در صفحه توییترش نوشته، دیری نخواهد گذشت که ایالات متحده یک بار دیگر از خاک افغانستان تهدید شود.

وی گفت که با مقامات نظامی و استخباراتی کنونی و پیشین امریکایی بحث‌های جدی داشته و به زودی برای کاهش صدمهٔ این وضعیت و در آینده برای حصول اطمینان از اینکه افغانستان یک بار دیگر به سکوی حملهٔ دیگر ۱۱سپتمبر مبدل نشود، یک سلسله پیشنهادها را ارایه خواهد کرد.

در عین حال، این سناتور جمهوری‌خواه بر تصمیم خروج‌ نیروها از افغانستان نیز انتقاد کرده است.

از سویی هم، مچ مکانل، سناتور دیگر جمهوری‌خواه نیز از جوبایدن، رییس‌جمهور ایالات متحده خواسته تا به اعزام دوبارهٔ سربازان بیشتر به افغانستان پس از ضرب‌الاجل ۳۱ اگست، تعهد کند.

آقای مکانل، پالیسی رییسجمهور بایدن را «بی‌باکانه» خوانده و گفت که اگر حکومت به رهبری بایدن سربازان اضافی به افغانستان نفرستد، القاعده و طالبان ممکن بیستمین سالگرد حملات یازدهم سپتمبر را با آتش زدن سفارت امریکا در کابل تجلیل کنند.

بر اساس توافقنامۀ دوحه امریکا-طالبان، تمام قوای خارجی باید تا اول می سال ۲۰۲۱افغانستان را ترک می‌کردند. اما بر اساس دستور جو بایدن، رییسجمهور ایالات متحده، روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان به تاریخ اول می آغاز شد و قرار است تا ۱۱سپتمبر سال جاری تکمیل شود.

در این حال، محمداشرف غنی گفته که اکنون مردم افغانستان تصامیم شان خود اتخاذ می‌کنند، زیرا «روزهای اتکا ما به جامعهٔ بین‌المللی پایان یافته است.»

همچنین امرالله صالح، معاون نخست رییس‌جمهور کشور گفته که حکومت تصمیم گرفته که برای تقویت قوای مسلح و مقاومت ملی، از تمامی امکانات استفاده کند.