خبر

شش‌هزار سرباز امریکایی امنیت میدان هوایی کابل را تامین می‌کنند

راه مدنیت: وزارت‌های خارجه و دفاع امریکا اعلام کرده‌اند که در ۴۸ ساعت آینده تعداد سربازان این کشور در افغانستان به شش‌هزار نفر افزایش خواهد یافت.

این دو وزارت با نشر اعلامیه‌ای مشترک گفته که اقدامات برای ایمن‌سازی میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی در حال تکمیل شدن است تا امکان خروج ایمن پرسنل امریکایی و متحدان این کشور از طریق پروازهای نظامی و غیرنظامی فراهم شود.

در ادامه آمده که شش هزار سرباز امریکایی ماموریت دارند تا روی تسهیل روند خروج امریکایی‌ها و متحدان این کشور تمرکز و کنترل ترافیک هوایی را به عهده بگیرند.

طبق معلومات این اعلامیه، فردا و روزهای آینده هزاران شهروند امریکایی مقیم افغانستان و همچنان کارمندان محلی مأموریت امریکا در افغانستان و فامیل‌های‌شان و دیگر افغان‌ها در معرض خطر منتقل خواهند شد.

اعلامیه افزوده است: «روند انتقال افغان‌هایی که از آزمایش و غربال‌گری امنیتی گذشته‌اند، مستقیم به امریکا ادامه خواهد یافت. ما برای آنانی که هنوز از غربال‌گری نگذشته‌اند، مکان‌ها دیگر را پیدا خواهیم کرد.»

در عین حال، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجهٔ امریکا گفته که روند خروج تمامی پرسنل سفارت این کشور در کابل تکمیل شده است.

به گقتهٔ وی، همه‌ی کارمندان سفارت به میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی منتقل شده و امنیت آنان از سوی نظامیان امریکایی تأمین می‌شود.

از سویی هم دفتر رسانه‌های میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی در اعلامیه‌ای، گفته است که تمامی پروازهای غیرنظامی از این میدان متوقف است.

در اعلامیه از شهروندان خواسته شده: «به میدان هجوم نیاورید تا از چور و چپاول و غارت بیت‌المال جلوگیری شود.»

این در حالی است که طالبان توانستند ولایات افغانستان را تصرف کنند. روز گذشته نیز وارد کابل و پس از آن وارد ارگ ریاست‌جمهوری شدند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا