خبر

در نشست سازمان ملل درباره افغانستان: حقوق بشر، حقوق زنان و آزادی‌های فردی رعایت شود

راه مدنیت: همزمان با حاکم شدن گروه طالبان بر سراسر کشور، شورای امنیت سازمان ملل متحد طی ده روز گذشته این دومین‌بار است که درباره وضعیت افغانستان تشکیل جلسه فوری داده است. در این نشست بر لزوم رعایت حقوق بشر، حقوق بشردوستانه بین‌المللی، آزادی فردی، رعایت حقوق زنان، رسیدگی به آواره‌گان، حمایت جامعه جهانی از مردم و حفاظت شهروندان غیرنظامی افغانستان تاکید شد.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد در این نشست گفت که جهان حوادث افغانستان را با قلبی سنگین و ناراحتی عمیق در مورد آن‌چه در پیش است دنبال می‌کند.

او بیان کرد که در این ساعت‌های سخت از همه طرف‌ها به ویژه طالبان می‌خواهد که برای حفظ جان افراد ملکی و اطمینان از برآورده شدن نیازهای بشردوستانه، نهایت خویشتن‌داری را داشته باشند.

طبق معلومات وی، خشونت‌ها صدها هزار نفر را مجبور به ترک خانه‌های شان کرده‌اند.

دبیر کل سازمان ملل متحد افزود که پایتخت افغانستان شاهد هجوم عظیمی از آواره‌گان داخلی از ولایت‌ها بوده‌ که در هنگام درگیری احساس ناآرامی کرده و پا به فرار گذاشته‌اند.

از سویی هم، آقای گوترش از همه کشورها خواست که مهاجران افغانستان را بپذیرند و از هرگونه اخراج خودداری کنند.

به گفته او، زمان آن رسیده است که همه یک‌جا بایستند و جامعه بین‌المللی متحدانه از حقوق بشر حمایت کند.

وی تاکید کرد که گزارش‌های وحشت‌ناکی از محدودیت‌های شدید حقوق بشر در سراسر افغانستان دریافت شده است.

دبیر کل سازمان ملل متحد گفت: «من به ویژه نگران موارد نقض فزاینده حقوق بشر علیه زنان و دختران افغانستان هستم که از بازگشت به سیاه‌ترین روزها می ترسند.»

او تصریح کرد که ضروری است تا از حقوق زنان و دختران افغان که به سختی به دست آمده محافظت شود.

آنتویو گوتریش خطاب به حاضران در نشست گقته که زنان و دختران به دنبال حمایت از جامعه بین‌المللی هستند – همان جامعه بین‌المللی که به آن‌ها اطمینان داد که فرصت‌ها گسترش می‌یابد، آموزش تضمین می‌شود، آزادی‌‌ها گسترش می‌یابد و حقوق تأمین می‌شود.

در پایان، دبیر کل سازمان ملل متحد شهروندان افغانستان را مردمی با افتخار و دارای میراث فرهنگی غنی توصیف کرد.

این در حالی است که روز یک‌شنبه (۲۴ اسد) با رسیدن طالبان به دروازه‌های شهر، محمداشرف غنی، رییس جمهور پیشین همراه با حمدالله محب و فضل‌محمود فضلی افغانستان را ترک کرد.

به دنبال اعلام خروج محمداشرف غنی، نیروهای امنیتی قرارگاه‌های خود را ترک کردند. طالبان به نیروهایش اجازه دادند که برای تامین امنیت وارد شهر شوند. نیروهای طالبان در ساعات اول یک‌شنبه‌شب ارگ ریاست جمهوری را تصرف کردند.

همچنین عبدالله عبدالله، حامد کرزی و گلبدین حکمتیار شورای هماهنگی تشکیل دادند تا روی برگرداندن آرامش در شهر کابل کار و روند انتقال را مدیریت کنند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا