بایدن: آنچه که در افغانستان رخ داده است، سریع‌تر از پیش‌بینی ما بود

راه مدنیت: جو بایدن، رییس‌جمهوری ایالات متحده می‌گوید که نظامیان امریکایی نباید درگیر جنگی در افغانستان شوند که نظامیان این کشور حاضر به جنگ در آن نیستند.

آقای بایدن دوشنبه (۲۵ اسد) در کاخ سفید صحبت می‌کرد، گفته آنچه که در افغانستان رخ داده است، سریع‌تر از پیش‌بینی امریکا بوده و «رهبران سیاسی افغانستان با فرار از کشور، جنگ را رها کرده‌اند.»

به گفتۀ وی، ارتش افغانستان در مواردی بدون اینکه بجنگند، به طالبان تسلیم شده و هم‌اکنون فروپاشیده است.

براساس گفته‌های وی، «وقتی که نظامیان افغان حاضر نیستند برای دفاع از خودشان بجنگند، سربازان امریکایی نباید در چنین جنگی بمانند و کشته شوند.»

او همچنین بر درستی تصمیم خود برای خروج سربازان امریکایی از افغانستان تاکید کرده و گفته است که یک ماه پیش در یک تماس تلیفونی از محمداشرف غنی، رییس‌جمهوری پیشین کشور اطمینان گرفته که ارتش و نیروهای امنیتی افغانستان در برابر تهاجم طالبان مقاومت خواهند کرد.

در عین حال، رییس‌جمهوری امریکا تاکید کرد که استراتژی امریکا در مدت ۲۰سال حضور نظامیان این کشور در افغانستان، هیچ گاه حکومت‌سازی نبوده است.

او افزود که ماموریت نظامیان امریکایی از لشکرکشی به افغانستان، مبارزه با تروریسم و پیشگیری از حملات تروریستی علیه امریکا از خاک افغانستان بوده است.

این درحالی است که که نیروهای طالبان با پیش‌روی سریع نظامی توانستند در جریان ۹روز بیشتر ولایات افغانستان را سقوط دهند.

چند روز پیش، آنان تا پشت دروازه‌های کابل رسیدند و پس از آنکه محمداشرف غنی، رییس‌جمهوری پیشین، افغانستان را ترک کرد، طالبان هم وارد کابل و پس از آن وارد ارگ ریاست‌جمهوری شدند.