کاخ سفید از تشکیل جلسه گروه «جی هفت» در مورد افغانستان خبر داد

راه مدنیت: کاخ سفید اعلام کرد که جو بایدن، رییس‌جمهوری امریکا و بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا پس از فرار محمداشرف غنی، رییس‌جمهور پیشین افغانستان، در مورد تحولات اخیر این کشور تلیفونی صحبت کردند. دو طرف توافق کردند تا هفته آینده نشست مجازی رهبران جی «هفت» برای بحث در مورد استراتژی و روی‌کرد مشترک در مورد افغانستان برگزار شود.

کاخ سفید با نشر اعلامیه‌ای گفته است که این تماس روز سه‌شنبه(۲۶ اسد) انجام شده است. این نخستین تماس تلیفونی سران امریکا و بریتانیا پس از تسلط طالبان بر کابل است.

براساس اعلامیه کاخ سفید، دو طرف در مورد لزوم ادامه هماهنگی نزدیک بین متحدان و شرکای دموکراتیک در مورد سیاست‌های آینده افغانستان، از جمله راه‌هایی که جامعه جهانی می‌تواند کمک‌های بشردوستانه بیش‌تر و حمایت از پناهندگان و افغان‌های آسیب پذیر ارایه کنند، بحث کرده‌اند.

همچنین برخی رسانه‌ها گزارش داده‌‌اند که رییس‌جمهور امریکا و نخست وزیر بریتانیا در مورد ضرورت گردهمایی جامعه جهانی برای جلوگیری از بحران انسانی در افغانستان توافق کرده‌اند.

در عین حال نخست وزیر بریتانیا بر حفظ دست‌آوردهای ۲۰ سال گذشته تاکید کرده و گفته است که این کشور از مردم افغانستان حمایت می‌کند.

گفتنی است که طالبان روز یک‌شنبه، کنترل کابل را به‌دست گرفتند. هم‌زمان با ورود طالبان به کابل، اشرف غنی، رییس جمهور پیشین از افغانستان فرار کرد. براساس گزارش‌ها او هنگام فرار چهار موتر و یک چر‌خ‌بال پر از پول را نیز با خود برده است.