خبر

۲۰هزار فامیل از برنامه دسترخوان ملی مستفید شدند

راه مدنیت: مجیب‌الرحمان کریمی، سرپرست وزارت احیا و انکشاف دهات، اعلام کرد که برنامه دسترخوان ملی در ۳۴ولایت کشور در حال تطبیق و تاکنون بیش از ۲۰هزار خانوار از این برنامه مستفید شدند. این ۲۰هزار و ۱۴۴ فامیل، شامل ۱۴۱هزار و هشت‌تن می‌شوند.
آقای کریمی امروز دوشنبه (۱جدی) در یک نشست خبری گفت، این برنامه در دو مرحله تطبیق می‌شود که در مرحله نخست ۱۲۳ولسوالی در ۳۴ولایت را تحت پوشش قرار می‌دهد.
وی در ادامه اظهار داشت، در مرحله اول ۱۲هزار و ۸۹۶قریه در قالب ۱٫۵میلیون فامیل مستحق را تحت پوشش قرار می‌دهد.
سرپرست وزارت احیا و انکشاف دهات تاکید داشت که بسته‌های کمکی دسترخوان ملی برای هر فامیل، شامل آرد، برنج، روغن، لوبیا، نخود و صابون است و در کنار آن با همکاری وزارت صحت عامۀ کشور از آفت ویروس کرونا نیز به فامیل‌های مستحق اطلاع‌رسانی می‌کنیم.
طبق گفته‌های وی، تاکنون معلومات ۱۱هزار و ۲۰۰قریه را نیز جمع‌آوری کرده که از این میان لست مستحقان ۹هزار و ۸۰۰قریه آن ترتیب شده‌اند. هم‌چنین از کمیته‌های تدارکاتی ۹هزار و ۷۰۰قریه آن ایجاد شده. او در ادامه گفت، برای بیش از ۳۰هزار قریه پول به‌حساب‌های‌شان انتقال داده است.
آقای کریمی با اشاره در مورد مرحلۀ دوم دسترخوان ملی تاکید داشت، در این مرحلۀ ۳۳۵ولسوالی که شامل ۲۰هزار قریه و ۲٫۵میلیون فامیل مستحق می‌شود را تحت پوشش قرار خواهد داد.
سرپرست وزارت احیا و انکشاف دهات هزینۀ مرحلۀ دوم دسترخوان ملی را حدود ۱۴۰میلیون دالر عنوان کرد. این پروسه سه‌ماه آیندۀ در تمام قریه‌‌های کشور تطبیق می‌شود.
حکومت افغانستان به‌تاریخ ۲۸سرطان سال جاری برنامه دسترخوان ملی را با هزینه ۲۸۰میلیون دالر افتتاح نمود، اما مجلس نمایندگان کشور برنامه دسترخوان ملی را رد و آن را مخالف قانون خوانده است.
هم‌چنین بانک جهانی اعلام کرد، به‌هدف کاهش فقر ناشی از کرونا در افغانستان، برنامه دسترخوان ملی را تمویل می‌کنند.
این در حالی‌ست که ادارۀ ملی احصاییه و معلومات کشور در تاریخ (۱۸قوس) سال جاری اعلام کرده بود، نتایج ابتدایی «سروی‌های عاید و مصرف خانوار و نیروی کار» نشان می‌دهد که ۴۷.۳درصد مردم افغانستان زیر خط فقر زندگی می‌کنند، در تناسب به‌سال‌های قبل، فقر شش‌درصد کاهش یافته است.

به تلگرام راه مدنیت بپیوندید

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا