خبر

وزیر خارجه امریکا: نیاز به حضور ۱۰هزار نظامی در افغانستان نداریم

مایک پمپئو، وزیر امور خارجۀ امریکا گفته که ماموریت کشورش در افغانستان از بین بردن شبکۀ القاعده و تهدیدهای است که متوجه امریکاست و به حضور ۱۰هزار نظامی در این کشور نیاز نیست.
آقای پمپئو شنبه شب (۱۳جدی) در توییتر نوشت، «برای انجام ماموریت‌ها “نیروهای شجاع افغان” و ناتو نیز در آنجا حضور دارند و امریکا توانایی این را دارد که از راه دور از قدرت خویش کار بگیرد.»
وزیر خارجۀ امریکا با اشاره در مورد گفتگوهای صلح گفت که طی یک سال گذشته هیچ نظامی امریکایی در افغانستان کشته نشده و مذاکرات صلح نیز پیشرفت چشم‌گیری داشته است.
وی این را یک دست‌آورد فوق‌‌العاده عنوان کرد.
امریکا و گروه طالبان در (۲۹فبروری) سال گذشته توافق‌نامه‌یی را امضا کردند که بر اساس آن این گروه حمله‌های خود بر اهداف امریکایی‌ها را متوقف کرده و امریکا هم تعهد سپرد که ۱۴ماه پس از امضای توافق‌نامه همۀ نیروهایش را از افغانستان بیرون خواهد کرد.
آقای پمپئو در حالی‌ این حرف‌ها را مطرح می‌کند که کریستوفر میلر، سرپرست وزارت دفاع امریکا حدود یک ماه قبل گفته بود که شمار سربازان این کشور تا ۱۵ماه جنوری سال ۲۰۲۱ در افغانستان به دوهزار و ۵۰۰تن کاهش خواهد یافت.
امریکا از بعد از حمله ۱۱سپتامبر با صدهزار نیرو وارد افغانستان شد، اما در حال حاضر شمار نیروهای امریکایی در افغانستان به چهارهزار و ۵۰۰تن می‌رسد.

به تلگرام راه مدنیت بپیوندید

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا