خبر

«هیات دولت در وقت تعیین‌شده به محل مذاکرات حضور می‌یابد»

راه مدنیت: ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح گفته که هیات مذاکزه‌کنندۀ دولت برای آغاز دور دوم گفتگوهای صلح در وقت تعیین شده به محل مذاکرات حاضر خواهند شد.
خانم انوری امروز یک‌شنبه (۱۴جدی) در پیام تصویری گفت که هیات گفتگوکنندۀ دولت، مشورت‌ها و هدایات رییس‌جمهوری و رییس شورای عالی مصالحۀ ملی کشور را برای پیشبرد مذاکرات صلح گرفته‌اند.
سخنگوی وزارت دولت در امور صلح تاکید داشت که روند گفتگوهای صلح افغانستان پیچیده است، اما دولت و هیات مذاکره‌کنندۀ کشور برای موفقیت این روند و با در نظر داشت خواست مردم، اراده و تعهد قوی دارند.

به تلگرام راه مدنیت بپیوندید
قرار است پس از یک وقفۀ سه هفته‌یی هیات‌های مذاکره‌کنندۀ دولت و گروه طالبان، روی آجندای مذاکرات چانه‌زنی کنند.
دور دوم مذاکرات صلح در حالی آغاز می‌شود که با وجود تاکید جامعهٔ جهانی بر کاهش خشونت و آتش‌بس در افغانستان، خشونت‌ها در کشور همچنان در حال افزایش است و هر روز از مردم ملکی و نظامیان قربانی می‌گیرند.
همچنین در چند هفتۀ اخیر ترور هدفمند خبرنگاران، فعالان مدنی، داکتران و مدافعان حقوق‌بشر نیز افزایش یافته است.
در تازه‌ترین مورد بسم‌الله عادل ایماق، مدیر مسوول رادیو صدای غور سه روز پیش در یک حملهٔ مسلحانه کشته شد.
غلام فاروق مجروح، یک عضو هیات مذاکره‌کنندۀ دولت به رسانه‌ها گفت که اگر مشکل تخنیکی پیش نیاید، فردا هیات به منظور تداوم مذاکرات به دوحه سفر خواهند کرد.
از سویی هم، عبدالحفیظ منصور، عضو دیگر هیات می‌گوید که در دور دوم مذاکرات صلح با گروه طالبان، بحث اصلی روی چگونگی تقسیم قدرت می‌باشد.
او گفته که ذهنیت گروه طالبان نسبت به مسایل اجتماعی و حکومت‌داری در افغانستان هنوز تغییر نکرده است
هر دو طرف در (۲۲ قوس) سال جاری با نشر اعلامیه‌‌یی مشترک از توقف مذاکرات صلح تا (۱۶جدی) خبر دادند. هر دو جانب دلیل این وقفه را مشوره‌های بیشتر پیرامون اجندای مذاکرات صلح عنوان کردند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا