افغان‌ها بیشترین متقاضی پناهندگی در آلمان

راه مدنیت: بر اساس ارقام جدید اداره آلمان فدرال در امور مهاجرت و پناهندگی (بامف)، این اداره تا پایان ماه سپتمبر سال جاری ۱۰۰هزار و ۲۷۸تقاضانامه را ثبت کرده است.

در این میان شمار متقاضیان از افغانستان افزایش یافته است. اداره آلمان فدرال در امور مهاجرت و پناهندگی تا پایان ماه سپتمبر ۱۵هزار و ۴۵تقاضای پناهندگی مهاجران افغان را با افزایش ۱۳۸درصدی در مقایسه با سال قبل ثبت کرده است.

به گزارش دویچه‌وله، افزایش جمعی تقاضاهای پناهندگی ۳۵،۲درصد در مقایسه با سال قبل است که  متاثر از پاندمی کرونا، بسته بودن مرزها و متوقف بودن وسیع پروازهای هوایی بوده است. از سال۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰، میزان تقاضاهای پناهندگی در آلمان همواره کاهش می‌یافت.

در میان تقاضانامه‌های پناهندگی، حدود ۱۹،۵درصد آن متعلق به کودکانی است که در آلمان به دنیا آمده و کمتر از یک سال عمر دارند.

بر اساس گزارش اداره آلمان فدرال در امور مهاجرت و پناهندگی از ماه جنوری تا سپتمبر امسال در مجموع ۱۳۱هزار و ۷۳۲ تقاضای پناهندگی را با افزایش ۵۲،۹درصد به‌دست آورده است.

اکثریت متقاضیان در این سال از کشورهای افغانستان، سوریه و عراق آمده‌اند. از سوریه ۴۰هزار و ۷۸۲۴ تقاضانامه با افزایش ۵۷،۱ درصد، از عراق ۸۵۳۱ تقاضا با افزایش ۲۲،۲درصد ثبت شده است، اما شمار تقاضانامه‌های پناهندگی افغان‌ها تا پایان ماه سپتمبر با ۱۵هزار ۴۵ مورد (با افزایش ۱۳۸درصد) بیشتر از این کشورها بوده است.

در افغانستان از ماه اگست سال روان به این سو، طالبان دوباره به قدرت رسیده‌اند، اما وضعیت این کشور پیش از آن نیز بسیار بی‌ثبات بود.

اداره آلمان فدرال در امور مهاجرت و پناهندگی در تمام سال۲۰۲۰، ۹۹۰۱تقاضای پناهندگی مهاجران افغان را ثبت کرده بود، اما این رقم آشکارا  کمتر از سال۲۰۱۶ بوده است؛ در آن سال بیش از ۱۲۷هزار مهاجر افغان تقاضای پناهندگی داده بودند.

با این حال شرایط افغانستان همچنان برای یک زندگی آرام و برابر مساعد نیست و شمار زیادی از افغان‌ها برای خروج از افغانستان در تلاش‌اند تا خود و خانواده‌هایشان را به جای امن برسانند.

در این میان اما روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق بشر بیشترین آسیب‌ها را از شرایط ناامن افغانستان متحمل شده‌اند. این باعث شده تا شمار زیادی از کشورها به‌خصوص کشورهای اروپایی در اعطای ویزای بشردوستانه به این افراد در معرض خطر همکاری کنند.

چنانچه بر اساس گزارش‌ها، در این اواخر 150تن از خبرنگاران افغان از سوی وزارت خارجه فدرال آلمان تاییدی پذیرش دریافت کرده‌اند.

وزارت خارجه آلمان گفته که بیش از یک‌هزار ویزا به افغان‌های واجد شرایط، همراه با فامیل‌های‌شان صادر شده است.

درباره نویسنده

مدیر وب‌سایت

مدیر وب‌سایت

5 نظر

برای درج نظر اینجا کلیک کنید
    • مه قادر استم و در دولت سابق در اردو ملی ایفای وظیفه میکردم و فعلا جان من در کابل زیر تهدید استم همچنان فامیل لطفا با من کمکی کنید

  • سایت درست باز نمی شود می شود کد در یک جای معین جور کنین که ثبت نام کنیم

  • سلام من عبدالجمیل سمندری هستم در کمپنی sssi strategic security solutions international company در کابل به حیث درایور وظیفه کرده هم اما اسناد هایم در میدان هوایی مفقود شده و فعلا جانم در خطر است لطفا مرا کمک کنید