وزیر خارجه از افزایش «خشم، نا امیدی و اضطراب» در پی ترورها می‌گوید

راه مدنیت: محمدحنیف اتمر، وزیر امور خارجۀ کشور در صحبت تیلفونی با وزیر خارجۀ ناروی با ابراز نگرانی از افزایش ترورهای هدفمند گفت هدف قرار دادن عمدی روزنامه‌نگاران، کارمندان رسانه‌ها و فعالان جامعۀ مدنی از سوی طالبان “خشم، ناامیدی و اضطراب” را در میان مردم افزایش داد.
آقای اتمر می‌گوید که با توجه به از سرگیری دور دوم مذاکرات صلح، اطمینان از اینکه روند صلح در مسیر درست و نتیجه‌یی که مورد تأیید مردم افغانستان و حمایت از آن باشد، ضروری است.
وی به این باور است که صلح پایدار تنها با یک افغانستان دموکراتیک تامین می‌شود.
وزیر خارجۀ کشور تاکید داشت که با توجه به شرایط فوق، کابل می‌خواهد نه تنها با طالبان کار کند، بلکه به دنبال حمایت شرکای منطقه‌یی و بین‌المللی است تا طالبان را ترغیب کند به تعهدات خود در طول روند صلح احترام بگذارند.

به تلگرام راه مدنیت بپیوندید
آقای اتمر همچنان ابراز امیدواری کرد که کابل و ناروی بتوانند فضای سیاسی خود را در حمایت از اهداف مشترک و منافع خود شکل دهند. او خواستار همکاری مستمر این کشور در مورد جلب حمایت بیشتر شورای امنیت سازمان ملل از روند صلح افغانستان شد.
همچنین در این صحبت تیلفونی دو طرف در مورد آخرین تحولات روند صلح افغانستان و از سرگیری دور دوم گفتگوهای مذاکرات بین دولت و طالبان در دوحه گفتگو کردند.
از سویی هم، اینه‌ماری اریکسن‌سریده، وزیر خارجۀ ناروی از حمایت کشورش در مورد روند مذاکرات صلح اطمینان داده و گفت که اسلو با کابل و واشینگتن همکاری خواهد کرد تا گفتگوهای صلح افغانستان به موفقیت برسد.
خانم سریده خاطرنشان کرد که کشورش مشتاقانه منتظر تمدید توافق‌نامۀ همکاری استراتژیک (SPA) خود با افغانستان است که گروه ویژه‌یی در آن کار می‌کردند.
هیات‌های مذاکره‌کنندۀ دولت و طالبان اعلام کرده‌اند که نشست مقدماتی بین دو هیات برگزار گردیده و قرار است که دور دوم مذاکرات صلح، فردا شنبه (۲۰جدی) آغاز شود.