دور دوم مذاکرات صلح فردا برگزار می‌شود

راه مدنیت: نادر نادری، سخنگوی هیات مذاکره‌کنندۀ دولت گفته که نشست مقدماتی دور دوم مذاکرات صلح میان هردو هیات برگزار شده است.

آقای نادری گفت که هر دو هیات نشستی داشته و در این نشست فیصله شد که تیم‌های تعیین‌شده هر دو طرف برای بحث در مورد آجندا فردا شنبه (۲۰جدی) کار را آغاز کنند.

از سویی هم، محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز با نشر یک توییت مشابه گفته است که تیم‌های تعیین‌ شده جهت بحث در مورد آجندای مذاکرات، روزشنبه کار را آغاز خواهند کرد.

همچنین رییس‌جمهور غنی که در یک نشست در ننگرهار صحبت می‌کرد، گفت که حکومت به صلح متعهد است و هیچ کسی مانع صلح باعزت شده نمی‌تواند. معیار برای صلح این است که زعامت برخاسته از ارادۀ ملت می‌باشد و اگر گروه طالبان خود را افغان می‌دانند باید آتش‌بس کنند.

رییس‌جمهوری مبارزۀ مردم ننگرهار را در برابر داعش و سایر گروه‌های تروریستی بی‌نظیر خواند و تاکید داشت که این مسوولیت ماست، مردم را به ثبات برسانیم و طالبان باید افغانستان امروز را درک کنند.

در همین حال امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری افزود که مسوول طولانی‌شدن پروسۀ صلح نه حکومت، بل طالبان است، چون گروۀ طالبان با واقعیت‌های کنونی این کشور کنار نمی‌آید و آن را نمی‌پذیرد.

وی تصریح کرد که این‌بار حکومت می‌خواهد مذاکرات صلح بر اساس شریعت و سنت به پیش برود، اما گروه طالبان توافقنامۀ دوحه با امریکا را الگوی مذاکرات قرار داده و به این معنا است که موضوع اساسی بر سر قدرت است نه دین.

همچنین حبیبه سرابی، عضو هیات مذاکره‌کنندۀ دولت افزوده که دور دوم مذاکرات توام با «نگرانی‌ها و امیدها» است. در دور دوم مذاکرات بحث‌ها «سخت و نفس‌گیر» خواهد بود.

گفتگوهای صلح در (۲۲سنبله) سال جاری در قطر آغاز شد و در تاریخ (۲۲قوس) برای مشورت در مورد آجندای مذاکرات برای ۲۰روز متوقف شده بود. هایت مذاکره‌کنندۀ دولت پس از مشورت روز سه‌شنبه (۱۶جدی) به دوحه، پایتخت قطر برگشتند.