خبر

دانش: صلح با گروهی که ۲۷سال با مردم جنگیده دشوار است

راه مدنیت، سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری «همانگونه که جنگ دشواری‌‌های خود را دارد، صلح نیز دشواری‌ها و نگرانی‌هایی را به همراه دارد؛ مخصوصا صلح با گروهی که ۲۷سال است با همه مردم در همه ولایات کشور در جنگ بوده و هم اکنون نیز بر تشدید خشونت‌ها ادامه می‌دهند.»

آقای دانش در یک نشست صحبت می‌کرد، با اشاره به مذاکرات صلح با گروه طالبان گفت که اکنون در شرایط حساس و دشواری قرار داریم که نیازمند همدلی، همبستگی و اتحاد همه مردم افغانستان است.

او تاکید داشت که همه از روند صلح، هیات مذاکره‌کنندۀ دولت، نظام جمهوریت، قانون اساسی و حقوق اساسی شهروندان حمایت می‌کنیم.

وی افزود که امروز مردم افغانستان یک صدا از صلح عادلانه حمایت می‌کنند، اما ضرورت است که از لحاظ فکری و سیاسی در راستای رسیدن به صلح عادلانه تلاش صورت گیرد.

به تلگرام راه مدنیت بپیوندید
معاون ریاست‌جمهوری تصریح کرد که اهل فکر و اندیشه باید مسایل فکری، فقهی، حقوقی و سیاسی و ضرورت صلح‌سازی، حل منازعه و دولت‌سازی را تحلیل و ارزیابی کنند و پیشنهادات علمی خود را ارایه کنند.

به گفتۀ آقای دانش، ضرورت است که احزاب، گروه‌ها و شخصیت‌های سیاسی فعالیت‌های خود را فشرده سازند و هماهنگ، منسجم و در یک جبهه وسیع ملی صلح و عدالت، در راستای تامین صلح عادلانه و پایدار و حفظ ارزش‌های حقوق بشری و حقوق اساسی شهروندان فعالیت کنند.

از سویی هم، محمد کریم خلیلی، رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان نیز در این نشست گفت که مردم، کشورهای منطقه و جهان از روند صلح حمایت می‌کنند و هیچ کس مخالف صلح نیست.

اما او تاکید کرد که صلح نباید به معنی برگشت به گذشته باشد و چنین صلحی نه برای مردم افغانستان قابل قبول است و نه برای کشورهای منطقه و جهان.

رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان همچنان تصریح کرد آن چه طالبان به عنوان نظام سیاسی پیشنهاد می‌کنند برای نسل امروز قابل پذیرش نیست و آن ها نیز باید واقعیت‌های امروز افغانستان را درک کنند.

وی وحدت و یک‌پارچگی مردم را در شرایط کنونی هم در سطح ملی و هم در سطح درون قومی یک ضرورت اجتناب ناپذیر دانست و بر حرکت‌های وحدت‌طلبانه تاکید ورزید.

قرار است دور دوم مذاکرات صلح، میان هیات مذاکره‌کنندۀ دولت و گروه طالبان امروز شنبه (۲۰جدی) آغاز شود. وزارت دولت در امور صلح نیز گفته که موضوع آتش‌بس در صدر آجندای گفتگوها قرار دارد.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا