رییس‌جمهور غنی: افغانستان جامعه‌یی نیست که روی‌کرد طالبان بر آن تحمیل شود

راه مدنیت: محمداشرف غنی، رییس‌جمهوری کشور با اشاره به روند مذاکرات صلح و رویکرد گروه طالبان در مصاحبه با شبکۀ خبری سی‌ان‌ان گفت که افغانستان جامعه‌یی نیست که رویکرد گذشته گروه طالبان بر آن تحمیل شود.
رییس‌جمهور غنی با اشاره در مورد روند گفتگوهای صلح گفته که هدف این روند یک افغانستان مستقل، دموکراتیک و متحد است و اگر هدف طالبان تسلط و تامین آرامش قبر باشد، پیامدهای بسیار منفی خواهد داشت.
آقای غنی تاکید داشت: «هدف اساسی من این است که بتوانم قدرت را از طریق ارادۀ مردم به جانشین منتخب خود تحویل دهم. ما جامعه‌‌یی نیستیم که رویکرد گذشتۀ طالبان بتواند بر ما تحمیل شود.»

به تلگرام راه مدنیت بپیوندید
از سویی هم، رییس جمهور غنی با اشاره به روی کار آمدن دولت بایدن می‌گوید که روی کار آمدن دولت بایدن فرصتی است تا با ما کار کند.
همچنین وی تصریح کرد: «ما خواستار همکاری بیشتر با امریکا در عرصۀ دیپلماتیک استیم که به اساس آن، نفوذ دیپلماتیک امریکا هم برای منافع خودش و هم برای ثبات منطقه در راستای صلحی مورد استفاده قرار گیرد.
به گفتۀ او، هزینه‌های گزاف مالی و انسانی که ایالات متحدۀ امریکا پرداخته باید سودمند واقع شود.
وی با بیان اینکه روند صلح بسیار آهسته پیش می‌رود و مردم افغانستان در خط مقدم امنیت قرار دارند، افزود: «بیش از ۴۰ هزار فرد ملکی و نیروهای نظامی از سال ۲۰۱۵ به این طرف کشته شده، اما در این مدت، تنها ۹۸ سرباز خارجی کشته شده‌اند.
همچنین رییس‌جمهور غنی در بخش دیگری از صحبت‌هایش اذعان داشت که حکومت افغانستان باید با ایران روابط کوتاه مدت، وسط مدت و درازمدت داشته باشد، اما وضع تحریم‌ها بر این کشور، بر روابط دو جانبه سایه افکنده است. وی خواستار روابط بر اساس منافع متقابل با ایران شد.
محمداشرف غنی، ابراز امیدواری کرد که از سرگیری گفتگوهای میان امریکا و ایران، نتایج مثبت برای افغانستان در پی داشته باشد.
وی در مورد بحران ویروس کرونا گفت که افغانستان توانست دو موج این بیماری را مدیریت کند و اکنون تمرکز روی موج سوم این ویروس است.
با این وجود قرار است که دور دوم گفتگوهای صلح امروز میان هیات دولت و گروۀ طالبان برگزار شود.