خبر

بهره‌مند شدن بیش از ۲۲۰هزار خانواده از برنامۀ دسترخوان ملی

راه مدنیت: وزارت احیا و انکشاف دهات اعلام کرد که تا کنون حدود ۲۲۰هزار و ۱۴۰ خانواده از کمک‌های دسترخوان ملی مستفید شده‌اند.
این وزارت امروز یک‌شنبه (۲۱جدی) با نشر خبرنامه‌یی گفته که تعداد مستفیدشوندگان برنامۀ دسترخوان ملی در یک‌هزار و ۷۷۷ روستای و ۱۰۹ ولسوالی کشور به ۲۲۰ هزار و ۱۴۰خانواده که یک میلیون و ۵۴۰هزار و ۹۸۰تن را شامل می‌شود، رسیده است.
در این خبرنامه‌ آمده که برنامۀ دسترخوان ملی با هدف کمک به خانواده‌های فقیر و متضرر از همه‌گیری ویروس کرونا، در دو مرحله در ۳۴ولایت کشور تطبیق می‌شود.
طبق معلومات وزارت احیا و انکشاف دهات، حدود ۹۰درصد باشندگان روستاها از کمک‌های این برنامه‌ها بهره‌مند خواهند شد.
هزینۀ مجموعی مرحله‌ اول، برنامۀ دسترخوان ملی حدود ۸۶میلیون دالر است. در این مرحله ۱٫۵میلیون فامیل مستحق تحت پوشش این برنامه قرار خواهند گرفت و در مرحله دوم دسترخوان ملی حدود ۲٫۵میلیون فامیل بی‌بضاعت از این کمک‌ها مستفید خواهند شد.
حکومت به‌تاریخ ۲۸سرطان سال جاری برنامه دسترخوان ملی را با هزینه ۲۸۰میلیون دالر افتتاح نمود، اما مجلس نمایندگان کشور برنامۀ دسترخوان ملی را رد و آن را مخالف قانون خوانده است.

به تلگرام راه مدنیت بپیوندید: https://t.me/madanyatdaily
هم‌چنین بانک جهانی اعلام کرد که به ‌هدف کاهش فقر ناشی از کرونا در افغانستان، دسترخوان ملی را تمویل می‌کنند.
این در حالی‌ست که نیک‌‌محمد نظری؛ سخنگوی والی بدخشان روز گذشته گفته بود که ۳۱۴هزار افغانی بودجه دسترخوان ملی در روستای فطور ولسوالی واخان این ولایت به سرقت رفته است.
وی تاکید داشت که این مقدار در دسترس رییس شورای روستای فطور و خزانه‌دار این روستا بوده، اما شب هنگام توسط افراد مسلح به سرقت رفته ‌است.
او افزوده که که نیروهای پولیس این قضیه را به گونه جدی بررسی می‌کنند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا