خبر

کرزی: طالبان از طریق لویه جرگه می‌توانند مشروعیت ملی به‌دست آورند

حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین افغانستان در یک مصاحبه اختصاصی با صدای امریکا گفته که در تمام کشورها، داشتن مشروعیت ملی بنیاد رسمیت بین‌المللی است و طالبان باید نخست برای حکومت‌داری خویش اساساتی را ایجاد کنند که در آن، اساس نخست، مشروعیت ملی باشد و این مشروعیت یا از طریق انتخابات و یا هم با درنظرداشت وضعیت فعلی در افغانستان، از طریق لویه جرگه به میان آمده می‌تواند.

او در این مصاحبه افزوده که حکومت طالبان باید دارای یک قانون اساسی باشد، حتی اگر این قانون موقت هم باشد.

آقای کرزی علاوه کرده که طالبان به قانون اساسی شاهی افغانستان اشاره کرده‌اند اما نیاز است که این قانون از طریق یک فرمان نافذ شود و سپس زیر چتر پرچم سه‌رنگ (سیاه، سرخ و سبز) که قوانین مختلف افغانستان آن را از طریق جرگه‌ها تایید کرده، به حکومت‌داری ادامه دهند.

به نوشته صدای امریکا، پس از آنکه رییس پیشین استخبارات پاکستان، فیض حمید و شماری دیگری از مقام‌های پاکستانی از افغانستان دیدن کردند و یا هم در دیدار‌های بین‌المللی با سایر کشور‌ها برای تعامل با گروه طالبان تلاش کردند، در میان افغان‌ها نگرانی‌ها پیرامون دخالت پاکستان در امور داخلی افغانستان افزایش یافت.

رییس‌جمهور پیشین افغانستان در این مورد گفته که «پاکستان نماینده افغانستان نیست.» او از این کشور همسایه خواست تا از طریق مداخله یا تشوق افراطیت یا تروریزم و یا استفاده از زور نه؛ بل از راه یک رابطهٔ متمدن و استوار بر اصول مدنی و روابط بین‌المللی با افغانستان ایجاد رابطه کند و تلاش نمایندگی از افغانستان را نکنند.

آقای کرزی علاوه کرده: «ما مطمین هستیم که حکومت فعلی، تحریک طالب‌ها در این مورد حساسیت نشان می‌دهند.»

طالبان پس از تسلط بر افغانستان در ما اگست تا اکنون دروازه‌های مکاتب متوسطه و لیسه را به روی دختران نگشوده‌اند.

حامد کرزی با تاکید بر دسترسی دختران به تحصیل گفته که این «حق انسانی، دینی، ملی، بشری و بین‌المللی» دختران است. او اظهار امیدواری کرد که حکومت طالبان هرچه زودتر فرصت تحصیل را به دختران فراهم کند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا