بند کمال خان آماده آب‌گیری و ذخیره‌سازی می‌شود

راه مدنیت: خان‌محمد تکل، رییس ادارۀ ملی تنظیم امور آب کشور اعلام کرد که بند کمال خان در ولایت نیمروز آماده آب‌گیری و ذخیره‌سازی می‌شود.
آقای تکل در صفحۀ فیس‌بوکش نوشته‌ است که دو قدم به تکمیل شدن بند کمال خان باقی مانده‌ است.
وی تاکید داشت که در آینده نزدیک شاهد روند آب‌گیرى و ذخیره‌سازى آب در بند کمال‌خان خواهیم بود و با تکمیل‌ شدن بند کمال خان،‌ آرزوی دیرینه مردم کشور عملی خواهد شد.
در عین حال، رییس‌‌جمهور غنی در ماه اسد سال جاری در جریان سفری به نیمروز گفته بود که آب‌گیری بند کمال‌خان در ماه قوس آغاز خواهد شد. این بند در کنار بندهای سلما در هرات و بخش‌آباد در فراه، از بزرگ‌ترین بندهای آبی در حوزه جنوب غرب کشور به حساب می‌رود.
براساس معلومات ادارۀ ملی تنظیم امور آب کشور، با استفاده از این بند آب، بیش از ۸۰هزار هکتار زمین آبیاری و حدود ۹میگاوات برق تولید نیز خواهد شد و علاوه بر آن برای شمار زیادی زمینه کار فراهم خواهد شد. همچنان بند کمال خان حدود ۱۶متر ارتفاع دارد.

به تلگرام راه مدنیت بپیوندید: https://t.me/madanyatdaily
این بند در ۱۸کیلومتری شمال ولسوالی چاربرجک و در ۹۵کیلومتری جنوب شهر زرنج ولایت نیمروز ساخته می‌شود.
طبق گزارش‌های این اداره، این بند بر رودخانه هلمند اعمار می‌شود که از کوه‌های کشور سرچشمه گرفته و در دریاچه هامون، دریاچه‌‌یی مشترک میان افغانستان و ایران سرازیر می‌شود.
کار بند کمال خان در سال ۱۳۴۵ خورشیدی آغاز شده بود، اما به دلیل آغاز جنگ‌ها و تحولات سیاسی در کشور در آن سال‌ها تکمیل نگردید.