خبر

شمار نیروهای امریکایی به ۲۵۰۰تن کاهش می‌یابد

راه مدنیت: خبرگزاری رویترز گزارش داده که شمار نیروهای امریکایی در افغانستان تا ۱۵جنوری به دو هزار و ۲۵۰۰تن کاهش خواهد یافت.
رویترز به نقل از وزارت دفاع امریکا در توییترش نوشته است که تصمیم جدی برای کاهش نیروهای امریکایی در کشور دارد.
در ادامه این گزارش آمده است پنتاگون بدون ارایۀ طرحی به کنگره‌ و به‌گونۀ غیرقانونی، نیروهای نظامی را افغانستان بیرون می‌کند.
همچنین یک عضو کنگره به خبرگزاری رویترز گفته است که اگر خروج نیروها از افغانستان ادامه یابد، شرایط در این کشور، بد رقم خواهد خورد.
در این گزارش آمده است که رونالد نویمان ، سفیر پیشین ایالات متحده در کابل ، هشدار داد: «اگر ما سریع‌تر از برنامه عقب‌نشینی، خارج شویم، هیچ انگیزه‌یی برای مذاکره با طالبان وجود ندارد.»

به تلگرام راه مدنیت بپیوندید: https://t.me/madanyatdaily
این در حالی‌ست که بر اساس توافق‌نامه‌یی که میان امریکا و گروه طالبان در فبروری ۲۰۲۰ در دوحه، پایتخت قطر به امضا رسید. امریکا متعهد شد تا اول ماه می سال جاری تمام نیروهایش را از افغانستان خارج کند. همچنان طالبان تعهد کرده که به نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان حمله نکنند.
امریکا از بعد از حمله ۱۱سپتمبر با صدهزار نیرو وارد افغانستان شد، اما در حال حاضر شمار نیروهای امریکایی در افغانستان به چهارهزار و ۵۰۰تن می‌رسد.
همچنین کریستوفر میلر، وزیر دفاع امریکا در سفرش به افغانستان که در تاریخ سه‌شنبه (۲جدی) انجام شد. در دیدار با رییس‌جمهور غنی، بر تحکیم روابط استراتژیک بین دو کشور تاکید داشت و علاوه کرد که امریکا در کنار حکومت و مردم افغانستان در راستای مبارزه با تروریزم باقی خواهد ماند. همچنین امریکا به حمایت از نیروهای امنیتی افغان متعهد است.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا