خط آهن آقینه-اندخوی به‌زودی افتتاح می‌شود

راه مدنیت: ادارۀ مستقل خط آهن کشور می‌گوید که کار ساخت خط آهن آقینه-اندخوی به پایان رسیده و قرار است به زودی این خط آهن توسط مقام‌های افغانستان و ترکمستان افتتاح شود.
این اداره امروز سه‌شنبه (۲۳جدی) در صفحۀ فیس‌بوکش نوشت که این خط آهن ۳۰کیلومتر طول دارد و به ارزش ۳۰میلیون دالر از بودجه حکومت ساخته شده است.
طبق گفته‌های ادارۀ مستقل خط آهن کشور، تفاهم‌نامۀ ساخت این پروژه یک سال پیش میان اداره خط آهن و وزارت صنعت ترکمنستان امضا شده بود.
احداث خط آهن آقینه-اندخوی گامی مهم در راستای ایجاد شبکه خط آهن داخلی کشور و از طریق آن به ترکمنستان و سپس با شبکه‌های محلی خط آهن در منطقه می‌باشد. همچنان با افتتاح این خط آهن، دروازه تجارت کشور با آسیای میانه بازتر و افغانستان از انحصار تجارتی یک کشور خاص بیرون خواهد شد.
اتصال با ترکمنستان از طریق خط آهن آقینه-اندخوی، سبب کاهش قیمت نفت و گاز در داخل کشور خواهد شد. مواد نفتی باکیفیت و با هزینه کم‌تر در دسترس مردم قرار خواهد گرفت.

به تلگرام راه مدنیت بپیوندید: https://t.me/madanyatdaily
احداث این خط آهن تبادله کالاها و صادرات افغانستان به بازارهای منطقه و جهان را تسهیل و از سوی دیگر در میان‌مدت سرمایه‌گذاری‌های زیاد داخلی و خارجی را جلب می‌کند.
در عین حال، رشید مردوف، وزیر امور خارجه ترکمنستان چند روز قبل به کابل آمد و با مقامات حکومت از جمله رییس‌جمهور غنی دیدار و گفتگو کرد. آقای مردوف در این سفر، دو توافق‌نامه مهم از جمله برنامۀ همکاری میان وزارت‌های امور خارجه افغانستان و ترکمنستان برای سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ و تفاهم‌نامه میان اداره خط آهن افغانستان و ترکمنستان را با وزارت امور خارجه کشور امضا کرده است.
این در حالی‌ست که خط آهن هرات-خواف در تاریخ (۲۰قوس) سال جاری خورشیدی با حضور رییس‌جمهوری افغانستان و ایران از طریق ویدیوکنفرانس افتتاح شد. این خط آهن با ۲۲۵کیلومتر در چهار قطعه ساخته می‌شود که دو قطعه اول آن در مرز ایران ساخته شده و قطعه سوم و چهارم‌اش در هرات درحال کار است.