ناتو: برای موفقیت مذاکرات صلح خشونت‌ها باید پایان یابد

راه مدنیت: ستیفانو پونته‌کورفو، نمایندۀ ملکی ناتو در افغانستان می‌گوید که برای پیروزی در مذاکرات صلح، باید به خشونت‌های جاری در کشور پایان داده شود.
آقای پونته‌کورفو شام دوشنبه (۲۲جدی) در جریان دیدارش با فضل محمد فضلی، رییس اداره امور گفت که در این دیدار روی دور دوم گفتگوهای صلح و حمایت ناتو از پروسه صلح کشور بحث کرده است.
همچنین ماموریت حمایت قاطع با نشر توییتی تاکید کرد که بدون کاهش خشونت‌، موفقیت پروسه صلح سخت خواهد بود.
هیات مذاکره‌کنندۀ دولت و گروه طالبان روز شنبه هفته جاری گفتگوهای دور دوم صلح را از سر گرفتند. با وجود درخواست‌های حکومت، سازمان‌های بین‌المللی و مقام‌های کشورهای مختلف، تا هنوز از میزان خشونت‌ها در کشور کاسته نشده و هر روز میزان خشونت و ترورهای هدفمند افزایش پیدا می‌کند. افزایش خشونت و ترورهای هدفمند باعث نگرانی مردم و فعالان رسانه‌یی و مدنی در کشور گردیده است.
در عین حال، خبرگزاری رویترز با نشر گزارشی به از قول وزارت دفاع امریکا گفته، قرار است که سربازان این کشور طی چند روز آینده به دو هزار و ۵۰۰تن کاهش یابد.

به تلگرام راه مدنیت بپیوندید: https://t.me/madanyatdaily
امریکا و گروه طالبان در ماه فبروری سال ۲۰۲۰ در دوحه توافق‌نامۀ صلح را امضا کردند که براساس آن، باید نیروهای امریکایی تا اول ماه می سال جاری تمام نیروهایش را از افغانستان خارج کنند. همچنان گروه طالبان متعهد شده که به نیروهای امریکا در کشور حمله نکنند.
مایک پمپئو، وزیر خارجۀ امریکا در تاریخ (۱۳جدی) با اشاره در مورد گفتگوهای صلح گفته بود که طی یک سال گذشته هیچ نظامی امریکایی در افغانستان کشته نشده و مذاکرات صلح نیز پیشرفت چشم‌گیری داشته است. وی این را یک دست‌آورد فوق‌‌العاده عنوان کرده بود.